Uuenenud Energia Avastuskeskus

12.06.2014

Täna õhtul avatakse uuenenud Energia Avastuskeskus, mille peaprojekteerisid KAOS Arhitektid, kes võitsid 2010. aastal korraldatud avaliku ideekonkursi.

„Inspiratsiooni allikaks olid ajaloolised fotod 1920‑ndatest aastatest, kus on peal turbiinisaal oma must-valges ilus,“ selgitab üks autoritest Margit Argus. „Nii oligi eesmärgiks taastada hoone oma kunagises hiilguses ja kuna tegemist on tööstushoonega, siis interaktiivsed teaduseksponaadid sobivad sellesse keskkonda nagu valatult,“ täpsustab Margit Aule. Must-valges turbiinisaalis on ruumi keskele uue platvormi peale koondatud eri eksponaadid, mis koos vanade turbiinidega kokku moodustavad justkui ühe suure musta masina. See masin omakorda hoiab lugupidavalt distantsi hoone kaunitest valgetest seintest.

Keskusesse tuleb seitse püsinäitust energia, klassikalise füüsika, heli, optika jt teemadel, kokku üle saja interaktiivse eksponaadi. Keskuse staariks on Euroopas ainulaadne Tesla transformaator Faraday puuris, millega saab teha kuni kolmemeetrisi välgunooli.

Arhitektuuri ja sisedisaini osa autorid on Margit Argus, Margit Aule, Sander Aas ja Pelle-Sten Viiburg.

Hoones on pinda kokku 3800 m² ja ehitustööd teostas AS Restor. EASi ja Eesti Energia toel valminud teaduskeskuse uuendustööde teostusmaksumus on 3,7 miljonit eurot.

Martin Siplane