Uuenenud Eesti Vabariigi suursaatkond Moskvas

18.04.2019

Täna avatakse uuenenud Eesti Vabariigi suursaatkond Moskvas. Neli ja pool aastat projekteerimist ja ehitusjärelevalvet ajalooliselt ja poliitiliselt nii olulise objektiga nagu Moskva suursaatkond oli intrigeeriv ülesanne.

Tegemist ei olnud puhta lehega ruumilises ega ka vaimses mõttes. Eestlased on selles hoones toimetanud juba ligi sada aastat, eri ajastute mõttelised ja füüsilised kihistused on põnevalt tajutavad. Vanas, 1903. aastal projekteeritud osas on tunda, kui avar oli rikka kaupmehe häärberis. Uues, 1982. aastal valminud osas on tajutav, kui madal oli lagi Nõukogude Liidu külalistemajas.

Maja oli Moskvas juba olemas, seda oli vaja ruumiliselt korrastada, tuua välja vana osa väärikus ja suursugusus ning luua ruum, kus Eesti esindajad Moskvas saaksid oma tööd teha. Välisministeerium on professionaalne tellija, kes teab, mis hoones toimuma hakkab, millistele vajadustele ja nõuetele peab ruum vastama.

Vana hooneosa on Malõi Kislovski, uuem Kalašnõi põiktänava pool, hoonestus on läbi kvartali ja uus osa ulatub vana osa peale. Meie töö oli kahe mahu kokkupuuteala detailsemalt lahendada ning hoone keskossa valgust ja avarust juurde tuua. Nüüd ühendavad kahte hooneosa uus lai trepp, suured Moskva mõõtkavas tahveluksed ja katuseaknaga õhuruum.

Kuigi Moskvas on kombeks, et Kislovski tänava klassikalised majad on helesinised, otsustasime värvisondaaži tulemusel selgunud ajaloolise värvi põhjal kasutada vanema hooneosa välisseintel ookerkollast, mis sobib hästi uue osa dolomiitfassaadide ja kogu hoone naturaalsest tammepuidust aknaraamidega.

Uue hooneosa sisearhitektuuri toob soojust ja mängulisust kalasabamustris tammeparkett, mida on kasutatud seintel. Hoones säilinud arvukad kunstiväärtused ja mööbel on otsekui läbilõige saatkonna ajaloost, mida oleme interjöörides temaatiliselt kajastanud kunagistest riigikordadest ja ühiskondlikest oludest jutustavate ajastutruude keskkondade näol. Näiteks oleme komplekteerinud ruume Eesti Vabariigi algusaegadest, rõhutades ajastut mööbli ja aksessuaaridega. Niiviisi mänguliselt lähenedes oleme loonud jutustuslikud ruumid, mis võimaldavad väärikalt eksponeerida säilinud mööblit ja kunstiteoseid ning ühtlasi vastavad töökeskkonnana tänapäeva vajadustele. Tõeliselt pidulik ja kaunis on ballisaal, kus korraldatakse igal aastal suur 24. veebruari vastuvõtt ligi 300 külalisega.

Täname Välisministeeriumi, Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi ja Nordeo E-d.

Terje Ugandi