Uudised

Uuenenud Eesti Vabariigi suursaatkond Moskvas

18.04.2019

Täna avatakse uuenenud Eesti Vabariigi suursaatkond Moskvas. Neli ja pool aastat projekteerimist ja ehitusjärelevalvet ajalooliselt ja poliitiliselt nii olulise objektiga nagu Moskva suursaatkond oli intrigeeriv ülesanne.

Tegemist ei olnud puhta lehega ruumilises ega ka vaimses mõttes. Eestlased on selles hoones toimetanud juba ligi sada aastat, eri ajastute mõttelised ja füüsilised kihistused on põnevalt tajutavad. Vanas, 1903. aastal projekteeritud osas on tunda, kui avar oli rikka kaupmehe häärberis. Uues, 1982. aastal valminud osas on tajutav, kui madal oli lagi Nõukogude Liidu külalistemajas.

Maja oli Moskvas juba olemas, seda oli vaja ruumiliselt korrastada, tuua välja vana osa väärikus ja suursugusus ning luua ruum, kus Eesti esindajad Moskvas saaksid oma tööd teha. Välisministeerium on professionaalne tellija, kes teab, mis hoones toimuma hakkab, millistele vajadustele ja nõuetele peab ruum vastama.

Vana hooneosa on Malõi Kislovski, uuem Kalašnõi põiktänava pool, hoonestus on läbi kvartali ja uus osa ulatub vana osa peale. Meie töö oli kahe mahu kokkupuuteala detailsemalt lahendada ning hoone keskossa valgust ja avarust juurde tuua. Nüüd ühendavad kahte hooneosa uus lai trepp, suured Moskva mõõtkavas tahveluksed ja katuseaknaga õhuruum.

Kuigi Moskvas on kombeks, et Kislovski tänava klassikalised majad on helesinised, otsustasime värvisondaaži tulemusel selgunud ajaloolise värvi põhjal kasutada vanema hooneosa välisseintel ookerkollast, mis sobib hästi uue osa dolomiitfassaadide ja kogu hoone naturaalsest tammepuidust aknaraamidega.

Uue hooneosa sisearhitektuuri toob soojust ja mängulisust kalasabamustris tammeparkett, mida on kasutatud seintel. Hoones säilinud arvukad kunstiväärtused ja mööbel on otsekui läbilõige saatkonna ajaloost, mida oleme interjöörides temaatiliselt kajastanud kunagistest riigikordadest ja ühiskondlikest oludest jutustavate ajastutruude keskkondade näol. Näiteks oleme komplekteerinud ruume Eesti Vabariigi algusaegadest, rõhutades ajastut mööbli ja aksessuaaridega. Niiviisi mänguliselt lähenedes oleme loonud jutustuslikud ruumid, mis võimaldavad väärikalt eksponeerida säilinud mööblit ja kunstiteoseid ning ühtlasi vastavad töökeskkonnana tänapäeva vajadustele. Tõeliselt pidulik ja kaunis on ballisaal, kus korraldatakse igal aastal suur 24. veebruari vastuvõtt ligi 300 külalisega.

Täname Välisministeeriumi, Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi ja Nordeo E-d.

Muinsuskaitseamet tunnustas KAOS Arhitekte

08.12.2018

Eile õhtul tunnustas Muinsuskaitseamet aasta parimaid. KAOS Arhitektid sai preemia projekteerija/projekti kategoorias:

KAOS Arhitektid
Hea projekteerija 2017

Muinsuskaitseamet tunnustab KAOS Arhitektid OÜd sisuka ja täpse põhiprojekti „Haapsalu piiskopilinnuse pealinnuse konserveerimis‑ ja rekonstrueerimisprojekt” koostamise eest. KAOS Arhitektid on näidanud kõrget taset väga keerulise objekti lahendamises, tehes pidevalt konstruktiivset koostööd nii tellija kui ka muinsuskaitsjatega.

Aitäh, Muinsuskaitseamet, SA Haapsalu ja Läänemaa muuseumid (Kaire, Anton, Jaak) ja meie suurepärased koostööpartnerid (Ehitusekspertiisibüroo, Hevac, Edites, NVP, Vana Tallinn, tuleohutusekspert Toomas Randmaa, maastikuarhitekt Kristiina Hellström)!

Põhiprojekti tiim: Margit Argus, Margit Aule, Elo Liina Kaivo, Laura Ojala.

KAOS Arhitektid said Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia

07.12.2018

Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia laureaat on KAOS Arhitektid 2018. aasta maikuus valminud Palverännumajaga Vastseliinas. Palverännumaja autorid on Toomas Adrikorn, Margit Argus, Margit Aule, Kaiko Kerdmann ja Laura Ojala. Aitäh kõigile, kes selle hoone valmimisele kaasa aitasid.

Aastapreemia otsustamisel langetas valiku tunnustatud Soome arhitekt Sami Rintala, kes tõstis Vastseliina piiskopilinnuse palverännumaja juures esile eelkõige selle terviklikku ja sümpaatset mõju: „Hoone mõjub väga terviklikult: kuidas see lähenejale maastikus paistab, milline vaade avaneb ümbritsevale hoone seest. Asukohast detailideni ja riidenagidest ekspositsiooni tehnoloogiliste lahendusteni paistavad kõik elemendid kenasti koos toimivat. See on keskaegse miljöö õnnestunud abstraktsioon, olemata sealjuures romantiline – või liiga romantiline. Näeme, mis on uus ja mis esindab vana, nutikal ja tasakaalustatud viisil. See on hoone, mis jättis väga positiivse mulje.”

Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia 2018 nominendid selgunud

14.09.2018

Selgusid Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia 2018 ja väikeobjekti preemia nominendid. KAOS Arhitektide Palverännumaja osutus valituks. Preemia saajad tehakse teatavaks 6. detsembril 2018 Salme kultuurikeskuses

Oleme Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominendid

28.08.2015

Selgunud on Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2014–2015 nominendid. Žürii pidas nominatsiooni vääriliseks kolme KAOS Arhitektide tööd.

Renoveeritud Energia Avastuskeskus kandideerib ajaloolise interjööri kategoorias.