Uudised

1. preemia Tartu veekeskuse konkursilt

20.04.2021
KAOS Arhitektid said Tartu veekeskuse ideekonkursilt 1. preemia. Ideekonkursiga nähti ette uue multifunktsionaalse hoone, Riia 195, loomine. Kavandi mahuline lahendus on kasvanud välja ruumide funktsionaalsest loogikast. Hoone peaissepääsu ette on kujundatud lõunakaarde avanev väljak.
Projekti meeskond: Margit Aule, Katri Mets, Karina Krestinov

Haapsalu linnus on Mies van der Rohe preemia nominent

12.02.2021

Haapsalu linnus on nomineeritud rahvusvahelisele Euroopa Liidu Mies van der Rohe kaasaegse arhitektuuri preemiale 2022. Prestiižsele preemiale kandideerivad 449 projekti, mille hulka on pääsenud 7 Eesti arhitektuuriteost.

Auhinnaga tunnustatakse arhitektuuri tipptaset ning julgustatakse lootustandvaid talente arhitektuurivaldkonnas.

Varasemalt oleme sellele preemiale nomineeritud olnud ka Palverännumaja projektiga.

Aasta betoonehitise nominendid on WOW Keskus ja lasteaed-ujula Pärnus

06.01.2021

Kaks KAOS Arhitektide projekti – WOW Keskus Kuressaares ning lasteaed-ujula Pärnus – on nomineeritud Aasta betoonehitise konkursile 2020.

Ühe Eesti modernseima, Pärnus Raja tänaval asuva lasteaia hoone on geomeetriliselt keerukas ja eriline, ringikujulise põhiplaaniga ning viilkatustega. Kogu lasteaed on projekteeritud ruumilises mudelis. Hoone kandev osa on monoliitsest raudbetoonist, ujula katust kannavad kaunid lainetavad liimpuittalad. Lisaks on lasteaed-ujula valmimine hiljuti valitud Pärnu aasta teoks 2020.

WOW Keskus on kahekorruseline äri- ja meelelahutuskeskus, mille mahuline lahendus on lihtne ja loogiline. Sissepääsud on rõhutatud efektsete laineliste ruumiliste sisselõigetega, mis fassaadidelt tagasi astudes moodustavad pääsude kohal varikatuseid. Lainelised vormid jätkuvad ka klaasfassaadide puhul, mis justkui piiluvad homogeense fassaadi äärtest välja.

Patarei merekindluse konkurss

22.10.2020

KAOS Arhitektide Patarei merekindluse konkursi võistlustöö pakkus maastikuarhitektuuris kindluse ranget vormi pehmendama looklevad teerajad, katuste osas väiksemale hoovile müüridele toetuva lauge kupli, millel on tasapindsed klaasid, suuremaa hoovi katust kannavad kolm 400*400 mm tipust hargnevat terasposti.

Konkursi korraldaja ja tellija on Nikolai Esimene OÜ pressiteatest: Konkursile kutsutud nelja arhitektuuribüroo, KOKO Arhitektid, KAOS Arhitektid, HGA ning Arhitektuuriüksus, esitatud tööd olid kõik professionaalselt ja tehniliselt väga heal tasemel.

 

KAOS Arhitektide tiim: Margit Aule, Margit Argus, Katri Mets, Karina Krestinov, Alari Arro (Arro & Agasild Inseneribüroo)

Postimehe maja Muinsuskaitseameti aastapreemia nominent

07.10.2020

Postimehe maja sai Muinsuskaitseameti aastapreemia nominendiks kategoorias Uusehitis ajaloolises keskkonnas!

“Ülemiste vanake vaatab pealt, kuidas väärikas paberivabriku kompleks järve ääres künka veerul saab maja maja haaval uue hingamise. Ühe esimesena suure arenduse juures valmis ajaloolisesse keskkonda uus kaasaegne büroohoone, laiemalt tuntud kui Postimehe maja. Klaasist kontrastselt peegelduv uusehitis häälestub kaunilt paekivise karge tööstusmiljööga. Mõlemad hoiavad karmi ning selget joont, andes siiski ka juurde tänapäevast värskust.”

 

Tellija: Fausto Capital

Arhitektuur ja sisearhitektuur: KAOS Arhitektid (Margit Argus, Margit Aule, Toomas Adrikorn, Katri Mets, Katariina Teigar)
Maastikuarhitektuur: KINO maastikuarhitektid

Haapsalu linnus Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia nominent

28.09.2020
Haapsalu piiskopilinnuse külastuskeskus-muuseum on Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia 2020 nominent. Laureaadid selguvad 9. detsembril arhitektuuripreemiate tseremoonial Kultuurikatlas.

 

 

Peaprojekteerija, sisearhitektuur, arhitektuur, ekspositsioonidisain: KAOS Arhitektid (Margit Argus, Margit Aule, Elo Liina Kaivo, Laura Ojala)
Konserveerimise osa: Vana Tallinn (Elo Sova)
Ehituskonstruktsioonid: Ehitusekspertiisibüroo OÜ (Tõnu Vana, Tiit Bürkland)
Haljastus: Kristiina Hellström
Küte, ventilatsioon, vesi, kanalisatsioon: Hevac
Elekter: Edites
Valgusdisain: Marko Kuusik, Siim Porila
Graafiline identiteet: Katri Haarde (KAAK) ja Jaana Davidjants
Ekspositsiooni graafiline disain: Stuudio Stuudio
Ehitaja: Restor
Tellija: SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid

Pärnus avati kaasaegne Raja lasteaed

31.08.2020

Täna, 31. augustil, avati Pärnus üks eesti kaasaegsemaid lasteaedasid. Kollase murukatusega liginullenergiahoones leiavad koha kümne aia- ja sõimerühmaga päikesekujuline Raja lasteaed ning linnaujula. Lisaks hoonestusele asuvad hoovis staadion, välilava, parkla ning põnevad mänguväljakud, kus tegutsemist jagub nii liikluslinnakus, väikestel ja suurtel kelgumägedel, batuutidel kui ka kiikedel ja karussellidel.

Lasteaia loomisel on esile toodud laste kasvukeskkonna kõige olulisemad ruumilised kvaliteedid, pööratud tähelepanu lapse perspektiivile ning meeldejääva ja köitva ruumi loomisele. Hoone arhitektuur lähtub peamistest maja kasutajatest – lastest, keskendudes kasutusmugavusele nii laste kui töötajate puhul. Kompleksi loomisel on jälgitud terviklikkust, millega siduda hoonestus nii õueala kui ka siselahenduse ja mööbliga. Projekt on loodud põhimõttel, et siseruumid pikenevad tinglikult üle väliruumiks, kus organiseeritud ruum muutub järjest vabamaks ja looduslikumaks.

Hoone arhitektuuri teevad isikupäraseks koonusekujulised katusevalgmikud, mis annavad ruumidele mängulise ja põneva arhitektuurse lahenduse. Fuajee, koridorid, aula ja võimla on muljetavaldavate kõrgete lagedega, mis lisavad ruumidesse avarust ja õhulisust. Katustega rõhutatakse, et suure lasteaiahoone sees asub iga rühma oma ruum, moodustades justkui küla keset mängumaastikku. Seda ideed toetab ka KINO Maastikuarhitektide lahendus, mis loob ümber lasteaiahoone vaheldusrikka maastiku. Mängualad on paigutatud radiaalselt ümber maja ning on vastavalt vajadusele rohkem või vähem piiritletud kas piirde või pinnavormidega.

Kõik ruumid asuvad hoone esimesel korrusel. Lasteaia südames asuvad ühisruumid: võimla, muusikaõpetuse saal, köök ja muud teised. Seda ümbritsevast ringkoridorist viivad klaasgaleriid päikesekiirtena rühmaruumidesse. Iga galerii vahele jääb rühmadele väike siseõu taimede eest hoolitsemiseks ning rühmaruumidesse on mänguväljakult eraldi sissepääsud.

Lasteaia sisearhitektuurne lahendus peegeldab hoone välisarhitektuurset iseloomu. Jälgitakse nii materjalide kasutust (betoon ja puit) kui ka ringi- ja kaarekujulist plaanilist motiivi mööblis ja ustel. Rühmaruumides on magamis ja mängimisalade vaheseina sisse ehitatud mängumajad, mis ühtlasi töötavad ruumide eralduse ning õpetaja alana.

Lasteaiast tänava poole on paigutatud kaasaegne avalik ujula. Ujula katus on kui merelaine, muutes suuremat mahtu väikesemaks ja dünaamilisemaks. Katust toetavad võimsad 28-meetrise sildega liimpuittalad. Ujulas asuvad kaheksa rajaga põhibassein, eelbassein, lasteaialaste bassein, mullivann, külmaveevann ja saunad.

 

 

Arhitektuur: Peaprojekteerija Projekt O2 OÜ ja KAOS Arhitektid (Margit Aule, Triinu Nurmik, Katrin Vilba)
Sisearhitektuur: KAOS Arhitektid (Margit Argus, Katariina Teigar)
Tellija: Pärnu Linnavalitsus
Ehitaja: Peatöövõtja Nordlin Ehitus
Projektijuht: Lauri Naaber
Konstruktsioonid: Projekt O2 (Ever Haabmets, Simmo Stockholm, Allar Staškevitš)
Maastikuarhitektuur: KINO maastikuarhitektid (Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Juhan Teppart, Karin Bachmann, Mirko Traks)
Akustika: Kajaja Acoustics

Kuressaare päevakeskuse juurdeehituse arhitektuurikonkurss

24.07.2020

Osalesime Kuressaare päevakeskuse juurdeehituse arhitektuurikonkursil tööga “KODA.” Konkursi põhieesmärk oli leida parim arhitektuurne lahendus lähtudest hoone kasutajate vajadustest ning siduda see kogu olemasoleva kompleksiga.

Inspireerusime Kuressaare Vanalinna ajalooliste hoonete viilkatusega mahtudest ja nende kaasaegsetest tõlgendustest lähipiirkonnas. Juurdeehituse lahendus on sobitatud ajaloolise Tolli 9 hoonega.

Hoonekompleks ümbritseb päikselist sisehoovi. Hooned eristuvad selgelt, kuid on ühendatud. Oleme vältinud galeriide lisamist ning liigendasime uut mahtu plaaniliselt ja kõrguslikult, et ruumilist konflikti ennetada.

Kavandi autorid: Margit Argus, Margit Aule

Estonian Business Schooli ideekonkursilt 3. preemia

16.07.2020

Täna kuulutati välja 2019. aasta sügisel alguse saanud Estonian Business Schooli linnaku ja kõrghoone arhitektuurikonkursi tulemused. KAOS Arhitektid saavutasid 3. preemia tööga Campus Park.

Konkurss oli kaheetapiline, avalik ja rahvusvaheline, ning selle eelvalik põhines töökogemusel ja portfooliol, osalema valiti 6 bürood. Arhitektuurivõistluse eesmärgiks oli leida asukohale parim linnaehituslik ja arhitektuurne lahendus.

Campus Park’i lähtekohaks on linnale avatud õppekvartali loomine, mis mõjub hingetõmbepausina südalinna melus. On unikaalne, et ülikool on ruumiliselt põimunud büroode, kaubanduspindade ja eluruumidega. Pause on töösse integreeritud nii hoonestuse siseruumi kohtumispaikadena, kui ka linnaruumis nähtavate haljastatud terrasside, jõusaali, spaa ja restorani näol. Restoranist avanevad panoraamvaated kogu linnale.

Olulisel kohal on olnud kvaliteetse avaliku ruumi loomine. Kompleksi peasissepääs on pargi poolt, rõhutamaks olulisust on vanasse hoonesse tehtud läbi kahe korruse sisselõige, nii tekib atraktiivne pääs kvartalisse,

kooli ja otseühendus pargiga. Campus Park näeb ette avaliku ruumi jaotuse, mille teljed kulgevad pargipoolse peasissepääsu ja Lennuki tänava, uue ja vana hoone, ning Kuke ja Kauka tänavate vahel. Hoone on põimunud tervik nii funktsionaalselt kui mahuliselt. Uue ja olemasoleva EBS-i õppehoone ühenduskohas on suur aatrium, mis ühendab Lennuki ja Lauteri tänava liikumistelje.

Kavandi autorid on Margit Argus, Margit Aule, Kadri Kerge, Katri Mets, Sander Paljak

 

 

 

 

Kuressaares avati uus pere- ja vabaajakeskus

06.07.2020

WOW Keskus Kuressaares atraktsioonide osa on veel töös, kuid juunis avati hoones 24-7Fitnessi spordiklubi ja juulis avatakse Selver. WOW Keskuse eesmärk on olla omanäoline pere- ning vabaajakeskus Eestis, Baltikumis ja Põhjamaades, pakkudes vaheldust kohalike igapäevaellu ning pereturismivõimalusi suvehooajavälisel ajal. Looduskaunis piirkonnas paikneva keskuse eripära on unikaalse kontseptsiooni kõrval asjaolu, et atraktsioon pakub haaravat tegevust ning meelelahutust kogu perele aastaringselt.

Igas atraktsiooni kontseptsiooni elemendis, alates arhitektuursest lahendusest, ekspositsioonist kuni külalise teekonna disainini, on taotletud eristumist, kõrget kvaliteeti ja ootuste ületamist ning üllatamist, kokkuvõttes vau! efekti. Ligi 4000 ruutmeetril laiuv eripärase arhitektuuriga keskus on keskkonnasõbralik ja energiasäästlik. Keskuses päikesepaneelidega energia tootmist ja hoone tarbimist saavad külastajad vastaval tablool näha.

WOW atraktsioonid põimivad endas mitmeid erinevaid valdkondi korraga. Eksponaadid pakuvad külalisele võimalust õppida läbi elamuste, mängides meid ümbritseva illusoorse maailmaga. Külastaja saab kõndida vihmas märjaks saamata, ronida tühjuses ning kogeda vee all olemise tunnet. Muuhulgas on keskusesse planeeritud multisensoorne 4D-efektidega planetaarium, rännakud virtuaalreaalsuses, läbi kahe korruse ehitatud ronimisvõrgustik ning vee peal kõndimist jäljendav võrkpõrand. Eksponaadid ei vaja tekstilisi seletusi, neid võib lihtsalt kogeda. See muudab lahenduse ligipääsetavaks ka välismaalastele ja teistele inimgruppidele. Lisaks on keskuses võimalus korraldada seminare, kontserte ja eriprogramme kuni 60 inimesele.

 

Arhitektuur ja sisearhitektuur: KAOS Arhitektid (Margit Argus, Margit Aule, Elo Liina Kaivo, Laura Ojala)

Tellija: Tulik Invest OÜ

Ehitaja: Korberi OÜ

Ehitusjärelvalve: East OÜ

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkursilt 2.preemia

25.06.2020

22. juuni kuulutati välja Stroomi rannahoone arhitektuurikonkursi võitjad. KAOS Arhitektid saavutasid 2.preemia tööga Mere ärkamine. Lisaks sai Mere ärkamine enim hääli rahvahääletusel.

Hoone vorm on lihtne ja pilkupüüdev, mõjudes õhulisena ning võimaldades luua lisaväärtusi rannapiirkonda. Uus rannahoone tõuseb sujuvalt maapinnast ning keerdub ümber oma telje mere poole, tekitades justkui tuulte poolt kujundatud liivaluite. Hoone katusel asub vaateplatvorm, kuhu viib rekreatsioonialana mõjuv astmestik ning kust avanevad vaated igas suunas. Hoone ette tekib tuulte eest varjatud avalik sisehoov, kuhu suvisel ajal laienevad ka kohvikud ja restoranid. Hoone on igast küljest vaadeldav ning ei teki nurgataguseid kohti. Klaasised seinad ei riku looduskeskset vaatepilti ning peegeldavad tagasi ümbritsevat – merd, liivaranda ning rohelisust. Tänu hoone läbipaistvusele on sellele tänavalt lähenedes näha ka mereranda.

Kavandi autorid on Margit Argus, Margit Aule, Kristi Merilo ja Katri Mets.

Otsime arhitekti

09.12.2019

KAOS Arhitektid otsib tiimi juhtivat arhitekti, kellele meeldib ideid luua, presenteerida ja koos meeskonnaga teostada.

Meil on huvitavad tööd ja veel põnevamad algamas.

Kirjuta meile: kaos@kaosarhitektid.ee

Park Hotell Viljandi ja Haapsalu linnus lugejate lemmikud

07.12.2019

Eilsel 2019. aasta Eesti arhitektuuripreemiate jagamisel kuulutati välja Delfi, moodnekodu.ee ja dekor.ee lugejate valikud. Premeeritud Park Hotell Viljandi ja Haapsalu linnuse uuenemise projektid osutusid mõlemad ka publiku lemmikuteks.

Publiku lemmiku tiitlid kinnitavad, et Park Hotell Viljandi ja uuenenud Haapsalu linnus on nii kohalike kui ka külaliste hulgas hästi vastu võetud.

KAOS Arhitekte tunnustati kahe preemiaga

07.12.2019

Eile õhtul tunnustati Eesti arhitektuuripreemiate auhinnatseremoonial KAOS Arhitekte Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia ning Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali preemiaga.

KulKa rekonstrueerimisprojektide koondpreemia laureaat on KAOS Arhitektid kolme projektiga: Haapsalu linnus, Eesti suursaatkond Moskvas ja Park Hotell Viljandi uuenemine. Viimati nimetatu eest sai KAOS ka sisearhitektide liidu aastapreemia.

Kultuurkapitali žürii kommenteeris preemiat: „Žürii tunnustab kogu bürood kolme tervikliku rekonstrueerimistöö eest: Haapsalu linnuse külastuskeskus-muuseum, Viljandi Park hotell ja Eesti Suursaatkond Moskvas. Tundlik detailikäsitlus, austav suhtumine ajaloolisse pärandisse, vana ja uue arhitektuurikeele professionaalne ühendamine tervikuks. KAOSe töödes on antud võrdne võimalus erinevatel aegadel loodud kihistustele. Alati on lisaks aupaklikkusele lisatud midagi teravat ja uuenduslikult kontrastset, mis hoiab pinevust ja ärgitab ammu harjunud pilti uuesti tõsiselt üle vaatama.”

Preemiad on kui kingitus täpselt 10 aastat tagasi Margit Arguse ja Margit Aule asutatud büroo tähtpäevaks. KAOS Arhitektidel on nüüdseks laialdane kogemus moodsa eksperimenteeriva arhitektuuri loomisel, mis on sageli dialoogis mälestistega.

Auhinnatud tööd annavad tunnistust, et koostöös saab parima tulemuse. Täname kõiki, kes on premeeritud hoonete uuenemisel osalenud. Aitäh meid usaldanud tellijatele, headele ehitajatele ja koostööpartneritele. Täname Kultuurkapitali ning Eesti Sisearhitektide Liitu tunnustuse eest!

Hariduse 13 koolihoone ideekonkursilt 2. preemia

23.10.2019

Täna selgusid Kuressaares Hariduse 13 asuva (Saaremaa Ühisgümnaasiumi) koolihoone ideekonkursi tulemused. Parimate seas sai II preemia KAOS Arhitektide töö märgusõnaga OAAS.

Arhitektuurse ideekonkursi eesmärk on parima senise Saaremaa Ühisgümnaasiumi hoonekompleksi arhitektuurse ideelahenduse leidmine ning tervikliku ja inspireeriva õpikeskkonna loomine.

Kavandi autorid on Margit Aule, Karina Krestinov, Katri Mets ja Liis Tarbe.

Muinsuskaitseamet tunnustas KAOS Arhitekte

11.10.2019

Kolmapäeval tunnustas Muinsuskaitseamet aasta parimaid. KAOS Arhitektid said premeeritud kategoorias Hästi taastatud mälestis 2019 nii Haapsalu linnuse varemete kui ka Noblessneri laevaehituse tsehhi ja valukoja uuenemise projektide eest.

Valukoda on kahtlemata Noblessneri sadamalinnaku kõige tuntum ajalooline tööstushoone. Pikalt restaureeritud arhitektuuripärl ärkab virtuaalreaalsuse katsete abil ellu – hoones avab peagi uksed Proto avastustehas, väiksemas hoone osas tegutseb multifunktsionaalne sündmuskeskus.

Haapsalu linnuse süda on saanud uue hingamise, muuseumil on uued siseruumid varemetes ja ekspositsioon on avatud aastaringselt.

Aitäh, Muinsuskaitseamet, SA Haapsalu ja Läänemaa muuseumid, Noblessner Park OÜ ja koostööpartnerid!
Haapsalu linnuse uuenemise autorid: Margit Argus, Margit Aule, Elo Liina Kaivo, Laura Ojala. Partnerid: Restor, Ehitusekspertiisibüroo (Tõnu Van
a, Tiit Bürkland), Hevac, Edites, Vana Tallinn (Elo Sova), tuleohutusekspert Toomas Randmaa, maastikuarhitekt Kristiina Hellström), valgusdisainerid Siim Porila ja Marko Kuusik.

Noblessneri laevaehituse tsehhi ja valukoja uuenemise autorid: Margit Argus, Margit Aule, Laura Ojala, Toomas Adrikorn, Kaiko Kerdmann, Katariina Teigar. Partnerid: Projektide agentuur, Ehitusekspertiisibüroo (Tõnu Vana, Tiit Bürkland), Edites, Oma Ehitaja AS ja akustik Linda Madalik.

Noblessneris avati uus mereäärne kultuurisüda

21.09.2019

20. septembril avati Noblessneri sadamalinnakus rahvusvaheline Kai kunstikeskus. See on uus põnev ruum, kus külalisi ootavad kaasahaaravad ja mõtlemapanevad näitused, kunsti- ja väärtfilmikino, neli toidukohta, kultuurivaldkonna eestvedajate ühiskontor ja erinevad pinnad üritusteks nii Kai ruumides kui ka merega piirnevatel välialadel. Noblessneri kvartali üle saja aasta vanused hooned ja mereäärne asukoht teevad sellest Tallinna kontekstis väga erakordse paiga. Aastaid avalikkusele suletud mereäärest on viimaste aastate jooksul kujunenud väga põnev piirkond, mis pakub mitmeid võimalusi aja veetmiseks. Uuenenud laevasüsteemide tsehhi hoone põimib piirkonna ajaloo ja tsaariaegse arhitektuuri kaasaegse kunsti- ja kultuurimaailmaga.

Kai kunstikeskuse uuenemise projekti tegid KAOS Arhitektid. Laevasüsteemide tsehhi ruumid uued funktsioonid ning hoone on restaureeritud terviklikult ühes etapis. Sisearhitektuurse kontseptsiooni keskne idee on lahendada projekteeritavad sekkumised võimalikult hoone ajalugu, identiteeti ja atmosfääri säilitades. Ruumilised lisandid on minimaalsed, põhjendatud vaid funktsionaalsetest muutustest, esteetiliselt läbimõeldud ja kaasaegsed.

1916. aastal valminud hoone väärtuslikud detailid on kena ja sale betoonkarkass, plokk täitega sein, kumer betoonlagi koos kandvate taladega, peatrepp, valgmik, lintaknad. Siselahenduses on eksponeeritud ajastute viimistluskihte, muuhulgas trafarettmaalingus seina. Maja esimesel korrusel erinevad toidustuudiod ja restoran, mis avatakse 15. novembril.

Üle 100-aastases tööstusarhitektuuriga hoones leiavad tööruumid mitmed Eesti kunstiorganisatsioonid, avatud on tipptasemel näituseruumid ja sajakohaline auditoorium kultuuriürituste korraldamiseks. Suures, 450 m² näitusesaalis, saab korraldada suuri väljapanekuid, nagu siiani on saanud ainult Kumus või Tallinna Kunstihoones. Kai kunstikeskus pakub inspireerivat võimalust näidata kunsti avaras, ilma postide ja muude segajateta, kõrges ruumis. Tänu unikaalsele kumerale raudbetoonist katusele, mida toetavad saledad betoontalad, on näituseruumides kuue meetri kõrgused laed. Suur katuseaken keset hoonet tekitab päikese liikumisel galeriis toredaid valgusmustreid, varustades eksponaate rohke loomuliku valgusega.

Viimasel kümnendil on Noblessneri piirkond olnud mitmete ambitsioonikate kultuuriürituste toimumiskohaks. Kai avamist tähistavad Raphaele Shirley performance ja Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali põhiprogrammi kuuluv rahvusvaheline grupinäitus ning mess. Tänaseks on toimunud esimese näituse avamine, pressituurid, performance- ja etenduskunstide programm ning tuurid uues keskuses ja Noblessneri alal laiemalt. Külastajaid ootavad ees tipptasemel rahvusvahelised näitused, väärtfilmikino, loengud, valdkondlikud koolitused ja palju muud põnevat.

 

Arhitektuur: KAOS Arhitektid, HGA

Sisearhitektuur: KAOS Arhitektid (Margit Argus, Margit Aule, Karl-Johan Jakobson, Laura Ojala, Katariina Teigar)

Tellija: Noblessneri Arendus OÜ

Ehitaja: 1Partner Ehitus

Fotograafid: Martin Dremljuga, Tõnu Tunnel

Haapsalu linnus avab uksed keskaega

27.06.2019

Täna avatakse uuenenud Haapsalu linnus ja selles asuv keskaja muuseum. XIII sajandil rajatud piiskopilinnus on üks paremini säilinud linnuseid Eestis. Uuendustöödega on mälestis päästetud lagunemisest ja muudetud tänapäevaseks külastuskeskuseks, mis kujutab endast olulist verstaposti piirkonna turismi arengus.

Projektiga on loodud teekond linnuse müüride ääres ja sisemuses, kutsudes inimesi vaatama linnuserajatist ja maalilist Haapsalu linna kõrgemalt, kuhu tavaliselt ei satuta, ja kogema keskaegset keskkonda teiselt tasandilt. Katuseterrassidele kujundatud aiad, müüridele liibuv rada ja elegantne paviljon toovad värskust ja loovad vaheldust siseekspositsiooniga, mis on pime ja kivine.

Lisaks arhitektuurse tasakaalu leidmisele oli uuenemine üsna suur tehnoloogiline väljakutse: lahendada tuli nii sisekliima kui ka materjalidega seotud probleeme. Meil oli au anda sellesse ainulaadsesse uuendusprojekti oma panus. Täname suurepärase koostöö eest sihtasutust Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, aktsiaseltsi Restor ning ülejäänud projekti meeskonda.

Peaprojekteerija, sisearhitektuur, arhitektuur, ekspositsioonidisain: KAOS Arhitektid (Margit Argus, Margit Aule, Elo-Liina Kaivo, Laura Ojala)

Konserveerimise osa: Vana Tallinn (Elo Sova)

Ehituskonstruktsioonid: Ehitusekspertiisibüroo (Tõnu Vana, Tiit Bürkland)

Haljastus: Kristiina Hellström

Küte, ventilatsioon, vesi, kanalisatsioon: Hevac

Elekter: Edites

Valgusdisain: Marko Kuusik, Siim Porila

Graafiline identiteet: Katri Haarde (KAAK) ja Jaana Davidjants

Ekspositsiooni graafiline disain: Stuudio Stuudio

Ehitaja: Restor

Tellija: SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid

Eesti peakonsulaadi San Franciscos ideekonkursil 1. koht

15.05.2019

KAOS Arhitektid said 1. koha Eesti peakonsulaadi San Franciscos kutsutud sisearhitektuuri ideekonkursil.

Projekti käigus luuakse EV konsulaarosakonna uus lahendus olemasolevasse hoonesse San Franciscos eesmärgiga pakkuda seal kohalikust edumeelsusest, noorusest ja nutikusest segunenud õhustikku. KAOS loob loftiliku konsulaadi interjööris tundliku dialoogi võimsa vana kehandi ning kaasaegsete puidust pindade vahel, lisades disainile killukese Eestit kodumaiste elementide näol.

Uuenenud Eesti Vabariigi suursaatkond Moskvas

18.04.2019

Täna avatakse uuenenud Eesti Vabariigi suursaatkond Moskvas. Neli ja pool aastat projekteerimist ja ehitusjärelevalvet ajalooliselt ja poliitiliselt nii olulise objektiga nagu Moskva suursaatkond oli intrigeeriv ülesanne.

Tegemist ei olnud puhta lehega ruumilises ega ka vaimses mõttes. Eestlased on selles hoones toimetanud juba ligi sada aastat, eri ajastute mõttelised ja füüsilised kihistused on põnevalt tajutavad. Vanas, 1903. aastal projekteeritud osas on tunda, kui avar oli rikka kaupmehe häärberis. Uues, 1982. aastal valminud osas on tajutav, kui madal oli lagi Nõukogude Liidu külalistemajas.

Maja oli Moskvas juba olemas, seda oli vaja ruumiliselt korrastada, tuua välja vana osa väärikus ja suursugusus ning luua ruum, kus Eesti esindajad Moskvas saaksid oma tööd teha. Välisministeerium on professionaalne tellija, kes teab, mis hoones toimuma hakkab, millistele vajadustele ja nõuetele peab ruum vastama.

Vana hooneosa on Malõi Kislovski, uuem Kalašnõi põiktänava pool, hoonestus on läbi kvartali ja uus osa ulatub vana osa peale. Meie töö oli kahe mahu kokkupuuteala detailsemalt lahendada ning hoone keskossa valgust ja avarust juurde tuua. Nüüd ühendavad kahte hooneosa uus lai trepp, suured Moskva mõõtkavas tahveluksed ja katuseaknaga õhuruum.

Kuigi Moskvas on kombeks, et Kislovski tänava klassikalised majad on helesinised, otsustasime värvisondaaži tulemusel selgunud ajaloolise värvi põhjal kasutada vanema hooneosa välisseintel ookerkollast, mis sobib hästi uue osa dolomiitfassaadide ja kogu hoone naturaalsest tammepuidust aknaraamidega.

Uue hooneosa sisearhitektuuri toob soojust ja mängulisust kalasabamustris tammeparkett, mida on kasutatud seintel. Hoones säilinud arvukad kunstiväärtused ja mööbel on otsekui läbilõige saatkonna ajaloost, mida oleme interjöörides temaatiliselt kajastanud kunagistest riigikordadest ja ühiskondlikest oludest jutustavate ajastutruude keskkondade näol. Näiteks oleme komplekteerinud ruume Eesti Vabariigi algusaegadest, rõhutades ajastut mööbli ja aksessuaaridega. Niiviisi mänguliselt lähenedes oleme loonud jutustuslikud ruumid, mis võimaldavad väärikalt eksponeerida säilinud mööblit ja kunstiteoseid ning ühtlasi vastavad töökeskkonnana tänapäeva vajadustele. Tõeliselt pidulik ja kaunis on ballisaal, kus korraldatakse igal aastal suur 24. veebruari vastuvõtt ligi 300 külalisega.

Täname Välisministeeriumi, Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi ja Nordeo E-d.

KAOS Arhitektid said Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia

07.12.2018

Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia laureaat on KAOS Arhitektid 2018. aasta maikuus valminud Palverännumajaga Vastseliinas. Palverännumaja autorid on Toomas Adrikorn, Margit Argus, Margit Aule, Kaiko Kerdmann ja Laura Ojala. Aitäh kõigile, kes selle hoone valmimisele kaasa aitasid.

Aastapreemia otsustamisel langetas valiku tunnustatud Soome arhitekt Sami Rintala, kes tõstis Vastseliina piiskopilinnuse palverännumaja juures esile eelkõige selle terviklikku ja sümpaatset mõju: „Hoone mõjub väga terviklikult: kuidas see lähenejale maastikus paistab, milline vaade avaneb ümbritsevale hoone seest. Asukohast detailideni ja riidenagidest ekspositsiooni tehnoloogiliste lahendusteni paistavad kõik elemendid kenasti koos toimivat. See on keskaegse miljöö õnnestunud abstraktsioon, olemata sealjuures romantiline – või liiga romantiline. Näeme, mis on uus ja mis esindab vana, nutikal ja tasakaalustatud viisil. See on hoone, mis jättis väga positiivse mulje.”

Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia 2018 nominendid selgunud

14.09.2018

Selgusid Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia 2018 ja väikeobjekti preemia nominendid. KAOS Arhitektide Palverännumaja osutus valituks. Preemia saajad tehakse teatavaks 6. detsembril 2018 Salme kultuurikeskuses

Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2018 nominendid on selgunud

13.09.2018

Palverännumaja Vastseliinas valiti Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominentide hulka. Laureaadid tehakse teatavaks 6. detsembril 2018 Salme Kultuurikeskuses.

Palverännumaja Vastseliinas avatud

25.05.2018

Kuidas palverändurid ööbisid, sõid, miks rändasid ja paljudel muudel teemadel saab mõtteainet uues hoones Vastseliina piiskopilinnuse keskaja elamuskeskuses.

Tellija: Vastseliina Piiskopilinnuse SA
Peaprojekteerija, arhitektuur, sisearhitektuur, ekspositsioonidisain: KAOS Arhitektid
Autorid: Toomas Adrikorn, Margit Argus, Margit Aule, Kaiko Kerdmann, Laura Ojala
Insenerid: Projekt O2
Graafiline disain: Katri Haarde
Ehitaja: Eviko
Digilahendused: TMD
Eritellimusmööbel ja ekspositsioon: Riksen
Keskaegne ahi: Oldschool

Ideekavand Pollen realiseerus EV100 raames Eestis

22.02.2018

Täna said üle Eesti 16 skulptuuri sinimustvalge mütsi või salli. Idee autorid on Marceau Couve ja KAOS Arhitektid.

Algselt EV100 rahvusvahelise installatsiooni konkursil 2. koha saanud kavand teostati nüüd Eestis. Sinimustvalge on levinud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul üle Eesti kui õietolm. Olemasolevaid skulptuure, nagu Hämarik Tallinnas või lõvi Narvas, mis on osa Eesti pärandist, on sel viisil taasaktiveeritud.

Kujude valik on heas mõttes juhuslik ja tähendusväli on jäetud vabaks. Eesti idee on lai, mütside-sallide asetamise on aga oma käepuudutusega vääristanud nii autorid, kudujad kui ka need, kes mütsid ja sallid kohale paigutasid.

Sallid ja mütsid kudusid Põlva Käsitööklubi, Hiiumaa Käsitööseltsi ja Tallinna MTÜ Omaabi kudumismeistrid ning Uljas & Daughtersi masinkudujad.

Tabasalu tervisekeskuse ideekonkursilt 3. koht

15.09.2017

KAOS Arhitektid töö märgusõnaga KUMA võitis Tabasalu tervisekeskuse arhitektuursel ideekonkursil 3. koha. Täna avalikustati ideekonkursi tulemused.

Arhitektuurivõistluse eesmärgiks on Tabasalu keskusesse senise teenuste hoone kompleksi (Teenuste tn 2 kinnistu) uue eraldiseisva osana rajatava tervisekeskuse hoone arhitektuurse ideelahenduse saamine.

Kavandi “Kuma” autorid on Katri Mets, Karina Krestinov, Margit Aule.

Muinsuskaitseamet tunnustas KAOS Arhitekte

13.09.2017

Eile õhtul tunnustas Muinsuskaitseamet aasta parimaid. KAOS Arhitektid sai preemia projekteerija/projekti kategoorias:

KAOS Arhitektid
Hea projekteerija 2017

Muinsuskaitseamet tunnustab KAOS Arhitektid OÜd sisuka ja täpse põhiprojekti „Haapsalu piiskopilinnuse pealinnuse konserveerimis‑ ja rekonstrueerimisprojekt” koostamise eest. KAOS Arhitektid on näidanud kõrget taset väga keerulise objekti lahendamises, tehes pidevalt konstruktiivset koostööd nii tellija kui ka muinsuskaitsjatega.

Aitäh, Muinsuskaitseamet, SA Haapsalu ja Läänemaa muuseumid (Kaire, Anton, Jaak) ja meie suurepärased koostööpartnerid (Ehitusekspertiisibüroo, Hevac, Edites, NVP, Vana Tallinn, tuleohutusekspert Toomas Randmaa, maastikuarhitekt Kristiina Hellström)!

Põhiprojekti tiim: Margit Argus, Margit Aule, Elo Liina Kaivo, Laura Ojala.

KAOS Arhitektidele 2.-3. koht Mulgimaa elamuskeskuse ideekonkursilt

13.09.2017

Täna selgusid Mulgimaa elamuskeskuse ideekonkuris tulemused. KAOS Arhitektide töö “Sõõr” sai 2.-3. koha, mida jagame koos JVR-iga.

Võistlustöö autorid on: Margit Argus, Margit Aule, Laura Ojala, Katariina Teigar.

Rakvere Tervisekeskuse ideekonkursilt 2. preemia

02.05.2017

Täna selgusid Rakvere tervisekeskuse ideekonkursi tulemused. KAOS Arhitektide töö METS sai 2. preemia.

Kavandi autorid on: Margit Aule, Karina Krestinov, Katri Mets.

KAOS Arhitektid võitsid Viljandi veekeskuse arhitektuurikonkursi

09.02.2017

KAOS Arhitektide töö märgusõnaga „VEE” võitis Viljandi kesklinna rajatava uue veekeskuse konkursil 1. koha.

Tulevane veekeskus, kuhu saab siseneda Kaalu, Vaksali ja Tallinna tänavalt, moodustab ühe kompleksi koos olemasoleva spordihoone ja tennisehalliga. Uus hoone astub tänavajoonest tagasi ja nii tekib maja peasissepääsu ette Kaalu tänavale õhtupäikesesse avanev parkväljak. See ala annab õhku nii arhitektuurile kui ka inimestele, haljastusele, pinkidele.

Hoone vorm on lihtne: põhiliselt asuvad ruumid ühes tasapinnas, mistõttu on hoone olemuslikult madal. Kuna basseine ei ole otstarbekas üksteise kohale paigutada, oleme kujundanud hoone ühtse plaadina, mille ülemine ja alumine pind kumbki kõrguslikult varieeruvad ja tekib justkui maastik. Hoone põhjaosa on maapinnast kõrgemale tõstetud ning siseruumis õhtupäikesele avatud. Seal paiknevad mullivannid ja lamamistoolid.

Lihtsat mahtu mõtestavad liikumisteljed, sealhulgas sisetänav, mis võimaldab eri külgedest hoonesse siseneda. Kaks teist telge paiknevad sisetänavaga risti ja muudavad lihtsaks liikumise fuajee, veekeskuse, saunade, riietusruumide ja ujula vahel. Sisetänava trepistik oma sisseehitatud istekohtadega on ühtlasi olemise ruum, kus on hea näiteks kooli ja trenni vahel aega parajaks teha.

Võidutöö esitasid KAOS Arhitektid koos Projekt O2-ga ja selle autorid on Laura Ojala, Katrin Vilba ja Margit Aule.

Tartu Tähetorni platsi ja Pirogovi treppide ideekonkursi 3. koht

14.11.2016

Tartu linn korraldas ideekonkursi, et leida lahendus Pirogovi platsi paremaks ühendamiseks Toomemäega, täpsemalt Tähetorni platsiga. Nii Pirogovi plats kui ka sealsamas asuv Raekoja plats on populaarsed ajaveetmispaigad. Sellepärast oli KAOS Arhitektide ideekavandi mõte mitte rajada kitsas trepp, vaid luua ühendava alana trepistatud väljak, kus istuda, viibida ja aega veeta. Linnaruumiline telg Raekoja platsist tähetornini ei ole linnulennult joonlauaga tõmmatud, vaid on looklev ja seda on ka KAOS Arhitektide pakutud trepistik.

Ideekonkursi tulemused avalikustati 11. novembril 2016. KAOS Arhitektid pälvisid 3. koha.

KAOS Arhitektid on kutsutud osalema üritusel Open House London 2016

05.09.2016

KAOS Arhitektid on kutsutud osalema London Design Weeki ajal toimuval üritusel Open House London 2016. Eesti Vabariigi suursaatkonna uksed on 17.−18. septembril avatud kõikidele huvilistele. Hoone projekteerimisest ja ehitamisest räägib sisearhitekt Margit Argus.

Eesti Vabariigi suursaatkond Londonis asub Kensingtonis, 1857. aastal ehitatud uusklassitsistlikus majas, mida algselt kasutati elamuna. Palju siinseid detaile on säilinud algusaegadest: karniisid, dekoor, kaminad, uksed.

Lisasime hoone ajaloolisesse interjööri vaateid Eestimaa põlisloodusest – sõnumi vaikusest ja rahust. Staatilised pildid meie kodumaa udustest rabamaastikest viivad mõtted kaugele, unenäolisele, põhjamaisele, kargele ning jutustavad salapärasest Eestist ja tema puutumata loodusest.

Vilde tee hoonekompleksi arhitektuurikonkursi 2. koht

21.06.2016

Täna kuulutati välja Mustamäe linnaosavalitsuse ja kultuurikeskuse hoone arhitektuurikonkursi tulemused. KAOS Arhitektid pälvisid 2. koha.

Võit ideekonkursilt Eesti esinduse laienduse projekteerimiseks Brüsselisse

16.10.2015

KAOS Arhitektid võitsid ideekonkursi Eesti Vabariigi alalise esinduse vastuvõtuala ja laienduse projekteerimiseks Brüsselisse aadressile Rue Guimard 11/13. Uus maht asub sisehoovis ning sellesse on kavandatud nõupidamis‑ ja vastuvõturuumid.

Olemasolev sisehoov on blokeeritud müüridega; uus lahendus loob tervikliku keskkonna läbi selle, et hoovis viibides ollakse ümbritsetud täielikult uue kavandatud esteetilise keskkonnaga: grillimajast avaneb vaade uuele koosviibimiste mahule ja koosviibimiste mahust avaneb vaade uuele kenale grillimajale.

Uue arhitektuurse lahenduse seob tervikuks astmelisus: juurdeehituse katuselt on tagatud evakuatsioonipääs sisehoovi ning astmeid saab kasutada istumiseks.

Arhitektuurse ja sisearhitektuurse lahenduse autorid on Margit Argus, Margit Aule, Katrin Vilba ja Siim Karro.

Valminud on Eesti uus saatkonnahoone Londonis

14.10.2015

Täna avati Londonis aadressil 44 Queen’s Gate Terrace Eesti saatkonna uus hoone, mille sisearhitektuuri lahendused on loonud KAOS Arhitektid OÜ.

Proovisime seekord teemale läheneda poeetiliselt ja Eesti esindusruume kujundada läbi meie imelise põlislooduse. Eesti on soode, järvede ja metsade maa. Ürgne loodus on ilmselt puhtaim jõud, mis meid omavahel seob ja meie päritolud ühte liidab.

Saatkond on killuke Eestit Londoni kesklinnas ja selle ruume ilmestavad põlismaastikud otsekui kiri kodust. Need sood ja rabad seintel, toolidel ja vaibal, võsa ja lühtritesse peidetud kased on Eesti keel, mida ei ole vaja tõlkida.

Hoonekehand on ehitatud 1857. aastal uusklassitsistlikus stiilis ja algselt kasutati seda elamuna.

Ministeeriumide ühishoone ideekonkursi ergutuspreemia

01.09.2015

Täna avalikustati Tallinnasse aadressile Suur-Ameerika 1 / Väike-Ameerika 2 kavandatava ministeeriumide büroohoone arhitektuurse ideekonkursi tulemused. KAOS Arhitektide ja ASUM Arhitektide (Margit Argus, Margit Aule, Katrin Vilba) töö „Duaal” sai ergutuspreemia.

Žürii iseloomustas võistluse lõpp-protokollis KAOS Arhitektide tööd nii: „Visuaalselt moodne, töös on tunda teatud värskust. Literatuurne võrdlus paberikuhjaga ei ole liiast.”

„Duaali” autorid selgitavad oma nägemust järgmiselt: „Uus ministeeriumide hoone asub linnaehituslikult olulisel teljel ja on hästi vaadeldav. Mahuline ja plaaniline asetus olid juba varasema projekti ja detailplaneeringuga paika loksutatud, uueks näoks aga pakume heledat ja inimsõbralikult liigendatud mahtu. Etteulatuvad osad on ka praktilised: nii tekivad päikesevalguse eest kaitsvad sirmid. Tornid annavad oma välimusega edasi sõnumit rohelisest, säästlikust ja inimsõbralikust linnast. Heleda üldmulje sära rafineerivad rohekad klaasid ja terrasside haljastus. Elegantsi lisavad tumehallid aknaraamid ja osaliselt ka tumehalli fassaadimaterjali kasutamine.”

Oleme Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominendid

28.08.2015

Selgunud on Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2014–2015 nominendid. Žürii pidas nominatsiooni vääriliseks kolme KAOS Arhitektide tööd.

Renoveeritud Energia Avastuskeskus kandideerib ajaloolise interjööri kategoorias.

KAOS Arhitektid võitsid Raua 28 kortermaja ideekonkursi

02.08.2015

KAOS Arhitektid (Margit Aule, Katrin Vilba ja Margit Argus) võitsid kutsutud arhitektuurikonkursi Tallinnasse aadressile Raua 28 uue kortermaja projekteerimiseks. Pakkusime väärikasse kesklinna piirkonda soliidse, rahuliku lahenduse. Raua tänava poolsed rõdude žalusiid annavad eluruumidele privaatsust, materjalide tonaalsus haakub ümbritsevate majadega. Hoones on ligikaudu 1500 m² netopinda ja projekteerimise ajaks on kavandatud 2015–2016.

KAOS Arhitektid võitis Haapsalu pealinnuse rekonstrueerimise ideekonkursi

01.07.2015

Täna avalikustatud tulemustest selguvalt võitis Haapsalu piiskopilinnuse pealinnuse rekonstrueerimise ideekonkursi KAOS Arhitektide ideekavand „Salaaed”, mille autorid on Margit Argus, Margit Aule, Mart Kadarik ja Siim Karro.

Žürii otsus oli konsensuslik. „Võidutöö jäi silma oma julge ja leidliku lahenduse tõttu, mis juhatab külastaja peadpööritavatesse kõrgustesse pealinnuse loodenurgas ning võimaldab pääsu seni külastajatele suletud piirkondadesse. Esmapilgul raskesti teostatav lahendus võib osutuda põnevaks teekonnaks, mis avab seninägematud vaated nii linnusehoovile kui ka olemasolevatesse aknaavadesse paigutatud rõdudelt-vaateplatvormidelt linnale ja merele,” leiab ideekonkursi žürii lõpp-protokollis.

Kavandi autori Margit Aule sõnul on pealinnuse arhitektuurne substants väärtus, mille omapära saab kogeda just selles ruumis nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt liikudes. „Tänapäevane muuseum pakub mitte ainult pilte ja tekste, vaid kogemust kõigile meeltele.”

Margit Argus lisab: „Uus sissepääsupaviljon on tagasihoidlikult linnuse mahu sees, samas justkui piilub uudishimulikult müüri tagant. Selline mahuline lahendus lisab puuduva lüli, muutes olemasoleva ruumi funktsionaalseks tervikuks: ühendab korrused, tagab pääsu keldrisse, esimesele korrusele ja katusele. On teekonna alguseks ja lõpuks.”

Ideekonkursi eesmärk oli sõlmida ideekonkursi võitjaga tema pakutud kavandist lähtudes leping Haapsalu piiskopilinnuse rekonstrueerimisega seotud projekteerimistöödeks.

 

Kohtla kaevanduspargi peahoone avatud

11.04.2015

Peale aastakümneid tühjana seismist tegi muuseumiks muudetud Kohtla kaevanduskompleksi endine sorteerimis- ja laadimishoone läbi põhjaliku uuenduskuuri. Lisaks põnevale väljapanekule sai hoone uue funktsiooni: edaspidi algavad ja lõppevad kõik kaevanduspargi külastused selles majas.

Sisearhitektuuri ja näitusekujunduse autorid on KAOS Arhitektid (Margit Argus ja Margit Aule).

„Ekspositsiooni kontseptsiooni väljamõtlemine oli meie jaoks lihtne. Esimene käik vanasse tsehhi oli meile kui tööstuspärandi gurmaanidele muljetavaldav ja saadud ruumielamus peamine inspiratsiooniallikas. Just see põnev ruum väärib säilitamist ja esiletoomist, oli meile kohe selge,” kommenteeris Margit Aule.

„Nägime ette olemasoleva sisseseade ja ruumistruktuuri maksimaalse säilitamise. Väga efektne on juba sisenedes avanev vaade läbi õhuruumi vanadele roostes koludele, kust põlevkivi punkrist raudteevagunisse voolas. Ka eksponaadid integreerisime olemasolevatesse seadmetesse: nii jääb domineerima ruum ise, mitte lisandused,” täpsustas Margit Argus.

Ekspositsioon asub viiel korrusel ja külastaja saab infot lisaks Kohtla kaevanduspargi ajaloole ka põlevkivi ning energeetika kohta laiemalt.

Tõrva keskväljaku ideekonkursi ergutuspreemia

19.02.2015

Tõrva linna keskväljaku arhitektuurivõistlusel pälvis töö „Jõemaastik” ergutuspreemia. Žürii hinnangul torkas töö silma uue jõeoru loomisega läbi Nooruse pargi kuni Veskijärveni. „Jõemaastiku” autorid on Toomas Adrikorn, Margit Aule ja Liisa Valdmann.

Võistluse eesmärk oli muuta Tõrva keskväljak, Nooruse park ja selle lähiümbrus multifunktsionaalseks, atraktiivseks ja Tõrva linnaosi koondavaks avalikuks ruumiks.

Lähtusime oma nägemust pakkudes sellest, et Tõrva maastiku on kujundanud voolav vesi. Kaunis jõemaastik läbib Tõrvat domineeriva ruumielemendina, andes koos järvedega linnale iseloomuliku ilme. Laiemalt vaadatuna voolavad ka avalik ruum ja linna rohealad jõe sarnaselt läbi linna. Kavandis rõhutasime seda sidusust.

Modelleerisime uue ruumi, kasutades selleks justkui liikuva vee abil tekkinud süvendit, mis avab keskväljakult pääsu veeni. Maastiku ja oru kujundanud voolavat vett ennast ei pruugi alati nähagi olla, see on oma töö juba teinud. Alles on maastik ja teadmine, et vesi oli. Lisasime võistlustöösse õhku keskväljaku ümbermõtestamisega, kavandades Nooruse pargi alale ruumilise sisselõike ning sidudes sellega väljaku ja järve nii visuaalselt kui ka füüsiliselt.

Muuseuminõukogu premeeris Energia Avastuskeskust

02.02.2015

Kultuuriministeerium teatas 30. jaanuaril 2015, et KAOS Arhitektide projekteeritud ja AS‑i Restor teostatud Energia Avastuskeskus sai Eesti Muuseuminõukogu 2014. aasta auhindade jagamisel muuseum-kultuurimälestise restaureerimise eriauhinna.

Auhinna saaja valiti välja koostöös muuseuminõukogu muinsuskaitse teemakomisjoniga ja selline auhind anti välja esimest korda. Žürii tõstis esile, et kunagises elektrijaamas tegutseva Energia Avastuskeskuse restaureerimisel „sooviti ja suudeti säilitada ka ajaloolised turbiinid, lülilava ja muud kunagist tootmist meenutavat sisseseadet, mis rikastavad tööstuslikku interjööri”.

KAOS Arhitektide töö võitis Tallinna Tehnikakõrgkooli sisearhitektuuri ideekonkursi

20.11.2014

Tallinna Tehnikakõrgkooli sisearhitektuuri ideekonkursil valiti 14. novembril 2014 esimese preemia vääriliseks KAOS Arhitektide töö „Superteadus”. Kavandi autorid on Margit Argus ja Margit Aule, kaasa töötas Kaur Käärma ja graafilise disaini tegi Janar Siniloo.

Konkursi eesmärk oli leida Pärnu mnt. 62 asuva stalinistlikus stiilis hoone jaoks tänapäevane ja linnaruumile avatud sisearhitektuurne lahendus. Žüriisse kuulusid Tallinna Tehnikakõrgkooli rektor Enno Lend, arhitektid Hindrek Kesler, Kai Süda ja Tomomi Hayashi (Tallinna Tehnikakõrgkool), sisearhitektid Tiiu Truus (Tallinna Tehnikakõrgkool) ja Ville Lausmäe ning kultuuriministeeriumi arhitektuuri‑ ja disaininõunik arhitekt Yoko Alender.

Žürii iseloomustas võidutööd kui uudset, funktsionaalset ja valgusküllast plaanilahendust, mis ühendab orgaaniliselt peakorpuse sise- ja välisruumi ning vastab kooli soovile olla avatud ja noortepärane. Kiitva hinnangu žüriilt sai lõimitud ühiskasutusega alade tekitamine: jõuliselt ümber paigutatud ühisruumidega on loodud kooli südamesse uus liiklussõlm.

Neoklassitsistlik koolihoone mõjub praegu range ja süngena. KAOS Arhitektide ideekavandi järgi säilitatakse ruumi suurejoonelisus, kuid sekkutakse selleks, et ruum avada, funktsionaalselt paremini toimima panna ja anda sellele värskust uute värviliste lisandustega.

Uuenenud Energia Avastuskeskus

12.06.2014

Täna õhtul avatakse uuenenud Energia Avastuskeskus, mille peaprojekteerisid KAOS Arhitektid, kes võitsid 2010. aastal korraldatud avaliku ideekonkursi.

„Inspiratsiooni allikaks olid ajaloolised fotod 1920‑ndatest aastatest, kus on peal turbiinisaal oma must-valges ilus,“ selgitab üks autoritest Margit Argus. „Nii oligi eesmärgiks taastada hoone oma kunagises hiilguses ja kuna tegemist on tööstushoonega, siis interaktiivsed teaduseksponaadid sobivad sellesse keskkonda nagu valatult,“ täpsustab Margit Aule. Must-valges turbiinisaalis on ruumi keskele uue platvormi peale koondatud eri eksponaadid, mis koos vanade turbiinidega kokku moodustavad justkui ühe suure musta masina. See masin omakorda hoiab lugupidavalt distantsi hoone kaunitest valgetest seintest.

Keskusesse tuleb seitse püsinäitust energia, klassikalise füüsika, heli, optika jt teemadel, kokku üle saja interaktiivse eksponaadi. Keskuse staariks on Euroopas ainulaadne Tesla transformaator Faraday puuris, millega saab teha kuni kolmemeetrisi välgunooli.

Arhitektuuri ja sisedisaini osa autorid on Margit Argus, Margit Aule, Sander Aas ja Pelle-Sten Viiburg.

Hoones on pinda kokku 3800 m² ja ehitustööd teostas AS Restor. EASi ja Eesti Energia toel valminud teaduskeskuse uuendustööde teostusmaksumus on 3,7 miljonit eurot.