Viirelaiu majakavahikompleks

Muhu saare kagurannikul paiknev madal, tasane ja võsastunud Viirelaid on ainult 87 hektari suurune. Saare kirdeosas paikneb 1881. aastal ehitatud, teadaolevalt Eesti vanim metallist tuletorn. Saare püsielanikeks on läbi aja olnud majakavahid ja nende pered, selleks paiknes majaka kõrval ka majakavahi elumaja koos abihoonetega. Majakavahi kompleksi renoveerimisel 2016. aastal lisandusid kompleksi suuresti uute ehitistena saunamaja ja seminarimaja.

Majade algses asetuses moodustus hoonete vahele sisehoov. Sama põhimõte on aluseks võetud ka uute hoonete rajamisel ja arvestatud on hoonete kasutamise logistikat. Ühekorruselised viilkatusega hooned järgivad kompleksile omast taluarhitektuuri vormikeelt. See töötab kokku materjalivalikuga – uusehitiste seinu ja katuseid katab lehiselaudis.

Vana hoone põhjaliku rekonstruktsioonina valminud saunamaja puhul suurendati oluliselt algset mahtu, lisaks saunaruumidele on hoones ka kaminaruum ja puhkeruum sisebasseiniga. Toakõrgused aknad on avatavad õhtupäikesesse suunatud terrassile, mistõttu hägustuvad piirid sise- ja välisruumi vahel. Teiste hoonete poole jäävad seinad on lahendatud tummadena, et suurendada privaatsust. Saunamaja mahtu liigendab sisselõige, mille eesmärk oli säilitada kasvav kask.

Vana lauda asemele ehitatud seminarihoone on kahekorruseline ning selle esimesel korrusel paiknevad lisaks saalile köök ja abiruumid. Teisel korrusel asub magamistuba abiruumidega. Hoone asendist tulenevalt tekib selle ja majakavahi maja vahele väliüritusteks kasutatav lõunapäikesele avatud hooviala ning teisele küljele rajatud saare- ja merevaadetega terrassi saab samuti kasutada üritusteks. Nagu saunamajalgi, on hoone hoovipoolne sein pigem tumm ning merepoolne sein tänu avatavatele toakõrgustele akendele õhuline.

Asukoht
Viire laid, Muhu vald, Saare maakond
Pindala
445 m²
Tellija
Paternoster OÜ
Otsetellimus
2010
Projekti meeskond
Sander Aas, Margit Argus, Margit Aule, Hannes Koppel
Staatus
Valmis 2016