Varakamber

Tartu Ülikooli muuseumis saab tutvuda teaduse ja ülikooli ajalooga Tartus 17. sajandist tänapäevani. Muuseum paikneb mitmes ajaloolises hoones, millest keskne on endine ülikooli raamatukogu, mis asub omakorda hiliskeskaegse toomkiriku varemetes. Ülikooli varakambris on väljas esemed, mis on mänginud keskset rolli Tartu ülikooli pikas ja värvikas ajaloos.

Endise toomkiriku ruumid rekonstrueeriti raamatukoguks juba 19. sajandi alguses, kuid järgnenud sajandite jooksul tegi sealne keskkond läbi veel mitmeid muutusi. Nii ongi varakambri puhul „lõuendiks“ ühelt poolt madalad neogooti teravkaared ja teiselt poolt lihtsad modernistlikud valubetoonist põrandad. Olukorra eklektilisus andis vabad käed keskkonda interpreteerida.

Varakambri arhitektuurilahendus on 2011. aastal korraldatud arhitektuurivõistluse tulemus. Lahendus on rabav ja mänguline segu eri kujunditest, vormidest, tekstuuridest ja materjalidest. Ekspositsioonimööbel ripub stalaktiitidena laest, arvutiga modelleeritud kuldsest geomeetrilisest lainetusest. Vitriinide, lae ja põranda kuldne värv koos mustade seintega annab varakambrile piduliku ja pühaliku aura, mida võimendab ka vähene valgus. Kuigi seda kutsutakse varakambriks, on kuldne mööbel ja põrand ainukesed klassikalises tähenduses jõukusele ja küllusele viitavad asjad selles ruumis – kõik eksponeeritud esemed on varandused hoopis teises mõttes – need on mänginud olulist rolli ülikooli ajaloos või seostuvad kõige kuulsamate seal õppinud ja töötanud inimestega.

Muuseumi enda soov oli luua ruum, mis lisaks olemasolevale ajaloolisele keskkonnale modernse nüansi, ning panna külastajat mõtlema väärtushinnangute üle, õpetades tähele panema meie ümber olevate igapäevaesemete, sündmuste ja inimeste väärtust.

Asukoht
Lossi 25, Tartu
Pindala
205 m²
Tellija
Tartu Ülikooli Muuseum
Projekti meeskond
Margit Argus, Margit Aule
Graafiline disain
Polaar Stuudio
Staatus
Valmis 2012
Auhinnad
Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali sisearhitektuuri auhind 2012