Varakamber

6. juulil 2012 avas Tartu Ülikooli muuseumis uksed Ülikooli varakamber, kus saab tutvuda valikuga ülikooli väärtuslikematest varadest. Sealt leiab seni harva eksponeeritud või lausa esmakordselt välja toodud haruldusi, mis kõnelevad ülikooli ideest ja vaimust.

Ekspositsioon asub keskaegse kiriku varemetes, mis on 20. sajandi keskel vahelagede lisamisega osaliselt siseruumiks muudetud. Nii on teravkaared ruumis keskaegsed aga lagi ja põrand uued. Selliselt tekkinud madalat ruumi muutsid KAOS Arhitektid aga ripplae lisamisega julgelt veelgi madalamaks. Kujundusega on püütud luua aardekambri meeleolu, ruumid on muudetud kuldse ripplae ja vitriinide abil salapärasteks, hubasteks ja leide täis kambriteks.

„Lõime ülikooli aaretele keskkonna, mis tõstaks esile nende erilisuse ja oleks sama väärikas kui eksponeeritavad esemed,” kirjeldab oma tööd üks autoritest, Margit Argus.

Museaalid on laest rippuvates vitriinkappides, millest tekib ruumis kerge, hõljumise tunne. Kuldsele laele sekundeerivad mustad seinad ja hämar, salapärane valguslahendus. Põrandat kaunistab temaatiline graafika: Tartu Ülikooliga seotud teadlaste tsitaadid ajastuomastes šriftides. KAOS Arhitektid sai ekspositsiooni kujundajaks ja teostajaks 2011. aasta lõpus korraldatud avaliku ideekonkursi võitjana. Ainulaadse laelahenduse töötas tehnilise poole osas välja ja valmistas Kaarel Narro, vitriinid teostas John Berger Eesti.

Asukoht
Lossi 25, Tartu
Pindala
205 m²
Tellija
Tartu Ülikooli Muuseum
Projekti meeskond
Margit Argus, Margit Aule
Graafiline disain
Polaar Stuudio
Staatus
Valmis 2012
Auhinnad
Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali sisearhitektuuri auhind 2012