Vaade ajalukku

„Vaade ajalukku“ on kohaspetsiifiline kunstiteos, mis paikneb Räpina Aianduskooli esisel rohealal. Kunagi oli sellel kohal 16. sajandil rajatud Räpina mõisa viljapuuaed. Mõisa praegune peahoone ja seda ümbritsenud valdavalt Inglise stiilis park rajati 19. sajandi I poolel.

Räpina Aianduskooli peahoone esine on okas- ja lehtpuudega regulaarse planeeringuga roheala. Kunstiteos asub roheala lääneosas, parki diagonaalis läbivate teede ristumiskohas. Kunstiteose ümber on lihtne metalläärisega betoonist ruudukujuline plats. Viltuse cor-ten-terasplaatidest tüvipüramiidi kujulise kaevu põhjas on roostevabast terasest plaat, millele on söövitatud pealtvaates õunapuud. Kohaspetsiifiline kunstiobjekt viitab kunagisele mõisa viljapuuaiale ning üldisemalt Räpinale ja tema aedadele. Olenevalt oludest katab kaevu põhjas asuvat plaati veekiht, mis muudab oma dünaamikas õunapuude kujundi veelgi õhulisemaks ja ebamaisemaks.

Roostekarva kunstiobjekt vastandub teda ümbritseva looduse värvidele eriti lumise talve ajal. Samuti mängib materjal põnevalt ka erinevates ilma- ja valgusoludes. Näiteks vihmase ilmaga võib eemalt vaadates tunduda, et tegu on poleeritud betoonist või lausa haljast terasest objektiga.

Asukoht
Pargi 32, Räpina, Põlvamaa
Pindala
400 m²
Tellija
Räpina Aianduskool
Avatud ideekonkurss
2013, 1. preemia
Projekti meeskond
Margit Aule, Mae Köömnemägi
Graafiline disain
Katri Haarde
Staatus
Valmis 2013