Park Hotell Viljandi

Park Hotelli uusrenessanslik hoone Laidoneri platsil valmis 1910. aastal eesti ärimehe Andres Ormessoni tellimusel. Tollal oli see hotell üks suurimaid ja väärikamaid ehitisi kogu linnas.

Teise maailmasõja ajal hospidali ja pärast sõda eri haridusasutusi majutanud hotellihoone seisis lõpuks aastaid tühjalt ja lagunes, kuni praegused omanikud selle 2016. aastal pankrotioksjonil ära ostsid. Nad otsustasid taastada selle hotellina, püüdes säilitada nii palju kui võimalik.

Paraku oli omaaegne interjöör peaaegu täielikult hävinud ja nappis ka seda kujutavaid vanu fotosid. Hoone kehva seisu tõttu tuli osa sellest rekonstrueerida. Projektiga jõuti lõpule juulis 2018, mil avas uksed butiikhotell 37 numbritoa ja restoraniga.

KAOS Arhitektid on hotelli sisearhitektuuris ühendanud uue ja vana: modernistlikule sekundeerib juugendlikke meeleolusid otsekui vihjena õhustikule, mis võis siin hõljuda perekond Ormessoni aegadel. Sekkumiste eesmärk ei olnud siiski minevikku taasluua, vaid seda tänapäevases võtmes tõlgendada.

Hotelli keskmes on endine sisehoov ümber mõtestatud modernseks kõrge klaaslaega aatriumiks, mille punastest tellistest algselt välis-, nüüd siseseinad on restaureeritud. Nendevahelisse õhuruumi sekkuvad eri kõrgustel puitsillad, mis toimivad pääsudena numbritubadesse ja mille naturaalses toonis puit hubastab tellisseinte kiviselt karmi tekstuuri. Uuel liftišahtil on ajastuomased võrkseinad.

Numbritubadel ja sviitidel – need paiknevad teisel, kolmandal ja neljandal korrusel – on kõrged laed ja seinatahveldus, milleks andis inspiratsiooni keldrikorruse prügist leitud tahveluks. Tubade rahulikke taustavärve ergastavad sügavates toonides sametkardinad, padjad ja mööblidetailid. Siin-seal tulevad haruldaste meenutustena minevikust esile üksikud hoolikalt restaureeritud originaaldetailid. Hall-must-valgelt kujundatud vannitoad on nii välimuselt kui ka sisult tänapäevased.

Esimesel korrusel on restoran Ormisson omamoodi tribuut kunstnik Villem Ormissonile, esimese majaomaniku pojale. Seintel välja pandud seitsmes fotolavastuses kajastuvad tema mõtteline kohalolek ja maalid, mis on seotud Viljandiga või hotelli endaga. Restorani detailirohke kujundus suhestub ülejäänud hoone interjööriga eeskätt heledate taustade ja sügavatooniliste tekstiilide kaudu, mis on muu hulgas ka viide kunstnik Ormissoni värvilembusele.

Asukoht
Johan Laidoneri plats 8, Viljandi
Pindala
1800 m²
Tellija
OÜ Astlanda Ehitus
Kutsutud ideekonkurss
2016, 1. preemia
Projekti meeskond
Margit Argus, Margit Aule, Kalju Kisand, Kaiko Kerdmann
Staatus
Valmis 2018