Kreenholmi Tekstiilimaailm

Narvas Kreenholmi vana ketrus- ja kudumisvabriku puuvillaladudesse arendatakse välja unikaalne Kreenholmi Tekstiilimaailm.
Atraktsiooni kandva elemendina rajatakse Kreenholmi ajalugu ja tekstiiliga seonduvaid teemasid tutvustav elamuslik, multisensoorne ekspositsioon ning vabaajakeskus.

Esimesed teated Kreenholmi ehk Varesesaare (saksa keeles Krähnholm) kohta on pärit 14. sajandist, mil saarel töötas saeveski. Narva Kreenholmi puuvillamanufaktuur asutati1856. aastal ja kujunes 20. sajandi alguseks üheks regiooni suurimaks tööstusettevõtteks. Vabrikuhooned paiknesid Narva linna lähedal Kulgu külas veerohke Narva jõe Joala ja Kreenholmi nimelistel saartel. Tööliste ja teenistujate asula rajati jõe läänekaldale.

Esimene vabrikuhoone nn vana ketrus- ja kudumisvabriku näol ehitati Kreenholmi saarele 1857. aastal ja 1861. aastal liideti sellele uus pool. Vabrikul pidi olema puuvillatagavara mitme kuu jagu, sest suurkäitis ei tohtinud toorainepuuduse tõttu seisma jääda, olgu põhjuseks transpordiolude halvenemine või katkestused kaubanduspartnerite poolt. Puuvilla toodi tsaariajal Põhja-Ameerikast, Indiast ja Egiptusest, 1914. aastal lisandus Lõuna-Ameerika.

Puuvillalaod pidi ehitatama vana ketrus- ja kudumisvabriku lähedusse ajavahemikul 1857–1861, sest varem või hiljem ei olnud nende rajamine otstarbekas. Tuleohtliku puuvillaladu oli eraldi ehitisena kohe vaja peale vabriku käitamist. Hiljem ehitati Joala vabriku juurde eraldi laokompleks. Lisalaod asusid veel allavoolu Narva jõe kaldal.

Asukoht
Joala 21, Narva
Pindala
3500 m²
Tellija
Varesesaar OÜ
Projekti meeskond
Margit Argus, Margit Aule, Toomas Adrikorn, Karl-Johan Jakobson, Katri Mets
Staatus
Projekteerimisel