Kai kunstikeskus

2019. aasta septembris avab endises allveelaevatehase kompleksis uksed rahvusvaheline Kai kunstikeskus. Üle 100-aastases muinsuskaitsealuses hoones leiavad tööruumid vähemalt viis Eesti kunstiorganisatsiooni, avatud on tipptasemel näituseruumid ja sajakohaline auditoorium ning tegutseb rahvusvaheline residentuuriprogramm. Lisaks toimetavad maja esimesel korrusel erinevad toidustuudiod ja restoran.

Laevasüsteemide tsehh (1920-30.ndate aastate nimetusega vaskseppade-tislerite töökoda) asub endise Noblessneri ja Peetri Tehaste nimelise laevaehitustehase merepoolsel territooriumil ning kuulub kompleksi teiste sama tehase ajalooliste hoonetega.

Tsehh on pika ristkülikukujulise põhiplaaniga. Hoone kahekorruselist mahtu liigendavad otsafassaadidel pultkatusega ühekorruselised mahud, millest edelapoolsele on hiljem lisatud teine korrus ja kirdepoolsele pultkatusega osa pikendav juurdeehitus. Hoonele annab iseloomuliku kuju kumer katus, mille harjal on väike kolmnurkne katuselatern.

Hoonel on raudbetoonist monoliitne raamkarkass, fassaadid on viimistletud õhukese lubjakrohvikihiga. Esimese ja teise korruse ülaosas on lintaknad, mis kulgevad terves külgfassaadide pikkuses. Akendel on teise maailmasõja järgsed puitraamid. Tsehhi katust sildavad raudbetoonist segmentkaarsed talad. Interjööris on seinad lubikrohviga krohvitud.

Asukoht
Peetri 12, Tallinn
Pindala
2200 m²
Tellija
Noblessneri Arendus OÜ
Arhitektuur
KAOS Arhitektid, HGA
Sisearhitektuur
KAOS Arhitektid (Margit Argus, Margit Aule, Karl-Johan Jakobson, Katariina Teigar)
Staatus
Ehituses