Energia avastuskeskus

KAOS Arhitektid võitis ideekonkursi 2010. aasta märtsis, misjärel juba sama aasta aprillis projekteerimistööd täie hooga alguse said. Võtsime enda kanda lisaks peaprojekteerimisele ka arhitektuuri, sisearhitektuuri ja ekspositsioonidisaini kavandamise.

Avastuskeskus asus selles hoones ka enne põhjalikke renoveerimistöid, kuid olud olid siis väga kasinad, talvel sai kõige alumisel korrusel lausa jääpanku näha. Kogu hoone tuli põhjalikult uuendada: teha muudatusi ruumistruktuuris, rääkimata uutest tehnoloogilistest ja ekspositsioonilahendustest. Kahele alumisele korrusele lisandusid planetaarium ja uued õhuruumid, uued trepid asetasime võimsate generaatoreid kandvate postide vahele.

Eksponeerisime väärikalt vanad seadmed — katlad ja generaatorid — ning neid kandvad konstruktsioonid. Hoonesse oli vaja uut sissepääsu, mille otsustasime viia korrus allapoole koos piletimüügi, garderoobi, kohviku ja tualettidega. Nii saime hoone pärli, ajaloolise turbiinisaali terviklikult säilitada.

Teise korruse šikk must-valge turbiinisaal sai tagasi oma kauni välimuse ja ruumi keskele kavandasime eksponaate enda peale koondava musta poodiumaluse — nii on uus ekspositsioon kokku nagu üks suur must masin. Esimese korruse ruumi ilmestab roheline põrand, mis justkui maastikuna seob tervikuks taastuvenergeetika ja teised teemad. Miinus-esimesel korrusel aga on kollane-valge-must ruum taustsüsteemiks heli ja optika eksponaatidele. Sellel korrusel saab kõige paremini nautida ka ehitustööde käigus avatud kauneid vanu generaatoreid kandvaid betoonposte.

Asukoht
Põhja pst 29 ja osaliselt Põhja pst 31, Tallinn
Pindala
3840 m²
Tellija
SA Tallinna Tehnika- ja Teaduskeskus
Avatud ideekonkurss
2010, 1. preemia
Projekti meeskond
Margit Argus, Margit Aule, Sander Aas, Pelle-Sten Viiburg
Staatus
Valmis 2014
Auhinnad
Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2015 / Eesti muuseumide aastaauhind 2014