Eesti Suursaatkond Moskvas

Suursaatkonna hoone Moskvas on Eesti Vabariigi jaoks unikaalne. See on Eesti kõigi aegade esimene saatkonnahoone ja samuti ainus, mis on olnud 85 aasta vältel järjepidevalt Eestiga seotud. Kompleks koosneb kahest selgesti eristuvast osast.

Malõi Kislovski poolne hoone projekteeriti 1903. ja valmis 1906. aastal tuntud kirjastaja ja raamatukaupmehe Vladimir Dumnovi tellimusel. Tegemist on varases juugendstiilis linnahäärberiga, mille interjööris on näha rikkalikult kaunistatud eklektilisi ja varajuugendlikke elemente, säilinud on algsed kristall-lühtrid, stukk-kaunistustega laed ja marmorkaminad. Selles esinduslikus hoones hakkavad paiknema vastuvõtu- ja esindusruumid.

Hoones suurel hulgal säilinud kunstiväärtused ja mööbel on otsekui läbilõige saatkonna ajaloost, mida saame interjöörides temaatiliselt kajastada kunagistest riigikordadest ja ühiskondlikest oludest jutustavate ajastutruude keskkondade näol. Näiteks on siin võimalik komplekteerida stiilipuhtaid ruume Eesti Vabariigi algusaegade või Eesti NSV aegade eeskujul, rõhutades ajastut aksessuaaride ja detailidega. Niiviisi mänguliselt lähenedes saame tulemuseks jutustuslikud ruumid, mis võimaldavad väärikalt eksponeerida säilinud mööblit ja kunstiteoseid ning ühtlasi vastavad töökeskkonnana tänapäeva vajadustele. Tõeliselt pidulik ja kaunis on ballisaal, kus korraldatakse igal aastal suur 24. veebruari vastuvõtt ligi 300 külalisega.

Ajaloolisele hoonele liidetud Kalašnõi tänava poolse juurdeehitise on projekteerinud EKE Projekt 1970. aastatel ja see valmis 1982. aastal. Varem oli siin hotell, uue lahenduse järgi aga tulevad siia tööruumid.

Asukoht
Malõi Kislovski pereulok 5, Moskva
Pindala
5500 m²
Tellija
Riigi Kinnisvara AS
Otsetellimus
2015-2019
Projekti meeskond
Margit Argus, Margit Aule, Toomas Adrikorn, Kaiko Kerdmann
Haljastus
Tiina Tuulik
Valgusdisain
Siim Porila
Staatus
Valmis 2019