Eesti suursaatkond Moskvas

Eesti suursaatkonna hoonekompleks Moskvas koosneb kahest üksusest: esiteks 20. sajandi alguses valminud, kirjastajale ja raamatukaupmehele Vladimir Dumnovile kuulunud juugendstiilis linnahäärber oma küllaltki eklektilise ja detailirohke interjööriga ning teiseks 1970. aastal projekteeritud ja 1982. aastal valminud hotellihoone, mis esindab hilist Nõukogude modernismi. Vanem hoone on Eesti kõige esimene saatkonnahoone ja samuti ainus, mis on olnud järjepidevalt Eestiga seotud. Läbi aegade on hoonesse koondunud ohtralt kunstiväärtusi ja mööblit, mis on otsekui elav mälestus saatkonna ajaloost.

Vanema hoone uues ruumijaotuses asuvad saatkonna vastuvõtu- ja esindusruumid, mis on renoveeritud säilinud ajaloolisi detaile ära kasutades. Oluline lähtekoht oli, et ühest ajastust pärinevad sisekujunduselemendid oleksid koondatud temaatilisteks ajastutruudeks keskkondadeks. Niiviisi komplekteeritud stiilipuhaste ruumidega on võimalik mänguliselt jutustada nii erinevate riigikordade kui ka keskkonna enda lugu ning ühtlasi eksponeerida säilinud mööblit jm detaile.

Vanasse keskkonda autentsete elementide vahele toodud uued mööbliesemed, tekstiilid ja valgustid võtavad eeskujuks olemasoleva ajaloolise keskkonna, sulandudes nii sujuvalt ümbritsevaga. Põhjalikuma uuestisünni on vanemas hoones läbi teinud mitmed abiruumid, kuigi ka neis on jäädud truuks esinduslikkuse püüdlusele.

Nooremas hoones asuvad hotellitubade asemel nüüd saatkonna tööruumid ja üldkasutatavad ruumid. Erinevalt vanemast hoonest on siin algseid interjöörielemente vähem säilinud, kuid sellise n-ö autentse ainese puudumisele vaatamata on ka uues lahenduses mõningaid viiteid hoone ehitamise aegse Nõukogude modernismi stilistikale. Näiteks lihtsa vormiga mööbel ja must-valge kontrastiga mängimine, konkreetsemalt aga viitavad omaaegsetele ohtralt kasutust leidnud materjalidele nagu mistra ja tumeroheline nahk mürkrohelised kardinad saatkonna söögisaalis.

Lisaks hoonetele on uue ilme saanud ka vanema hoone kõrval asunud aed, mille keskmeks on lihtsa geomeetrilise vormiga metallist kandekonstruktsiooni ja tumedast puidust viimistlusega terrass ja varjualune.

Asukoht
Malõi Kislovski pereulok 5, Moskva
Pindala
5500 m²
Tellija
Riigi Kinnisvara AS
Otsetellimus
2015-2019
Projekti meeskond
Margit Argus, Margit Aule, Toomas Adrikorn, Kaiko Kerdmann
Haljastus
Tiina Tuulik
Valgusdisain
Siim Porila
Staatus
Valmis 2019
Auhinnad
Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia 2019