Eesti suursaatkond Londonis

Eesti suursaatkond Londonis asub pika ja väärika ajalooga Kensingtoni ja Chelsea’i linnaosas, 1850. aastate lõpul elumajaks ehitatud hoones Queen’s Gate Terrace’i tänaval. Samal tänaval ja mitmel naabertänaval asub hulgaliselt saatkondi ning Buckinghami paleeni on linnulennult vähem kui kaks miili. Hoone sise- ja välisarhitektuur on viktoriaanlikule ajastule omaselt pisut raskepärases uusklassitsistlikus stiilis.

Algsest sisekujundusest on hoones säilinud arvukalt ajaloolisi detaile – karniisid, dekoor, kaminad, uksed. Uues sisekujunduses on need saanud uue valge viimistluse, mis on muutnud keskkonna helgemaks. Ühtlasi toimib heledatooniline ajalooline interjöör nüüd omalaadse neutraalse lõuendina uuenemisprojektiga keskkonda lisandunud elementidele – mööblile, valgustitele, tekstiilidele jne.

Uue sisearhitektuuri eesmärk on tuua Londoni kesklinna midagi Eestile omast ja ürgset – seetõttu on keskmes Eesti sood, järved ja metsad. Fotograaf Arne Aderi loodusfotod on saatkonna sisekujunduses leidnud tee põrandakatetele, pehme mööbli polstrile ning seinte viimistluses kasutatud prinditud klaasidele. Mööbli jt sisearhitektuurielementide kujunduses on arhitektide valik samuti lähtunud kodumaast – Põhja-Euroopa kargest, kainest ja pragmaatilisest meelest kantud esemed on oma materjalivalikus ausad ja kujunduses funktsionaalsed.

Läbi viie korruse kõrguva hoone plaan on pikk ja kitsas, keskelt ühendab eri korruseid kitsas trepp. Keldrikorrusel asuvad konsulaarruumid, esimesel vastuvõtuala garderoobiga, teisel pidulik saal ametlikeks üritusteks ning kahel viimasel korrusel on kabinetid.

Asukoht
44 Queens Gate Terrace, Kensington, SW7 5PJ London, Ühendkuningriik
Pindala
600 m²
Tellija
Eesti Välisministeerium
Sisearhitektuur
Margit Argus, Margit Aule, Kaur Käärma
Arhitektuur
Doomino Arhitektid OÜ
Staatus
Valmis 2015
Auhinnad
Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia 2016