Noblessneris avati uus mereäärne kultuurisüda

21.09.2019

20. septembril avati Noblessneri sadamalinnakus rahvusvaheline Kai kunstikeskus. See on uus põnev ruum, kus külalisi ootavad kaasahaaravad ja mõtlemapanevad näitused, kunsti- ja väärtfilmikino, neli toidukohta, kultuurivaldkonna eestvedajate ühiskontor ja erinevad pinnad üritusteks nii Kai ruumides kui ka merega piirnevatel välialadel. Noblessneri kvartali üle saja aasta vanused hooned ja mereäärne asukoht teevad sellest Tallinna kontekstis väga erakordse paiga. Aastaid avalikkusele suletud mereäärest on viimaste aastate jooksul kujunenud väga põnev piirkond, mis pakub mitmeid võimalusi aja veetmiseks. Uuenenud laevasüsteemide tsehhi hoone põimib piirkonna ajaloo ja tsaariaegse arhitektuuri kaasaegse kunsti- ja kultuurimaailmaga.

Kai kunstikeskuse uuenemise projekti tegid KAOS Arhitektid. Laevasüsteemide tsehhi ruumid uued funktsioonid ning hoone on restaureeritud terviklikult ühes etapis. Sisearhitektuurse kontseptsiooni keskne idee on lahendada projekteeritavad sekkumised võimalikult hoone ajalugu, identiteeti ja atmosfääri säilitades. Ruumilised lisandid on minimaalsed, põhjendatud vaid funktsionaalsetest muutustest, esteetiliselt läbimõeldud ja kaasaegsed.

1916. aastal valminud hoone väärtuslikud detailid on kena ja sale betoonkarkass, plokk täitega sein, kumer betoonlagi koos kandvate taladega, peatrepp, valgmik, lintaknad. Siselahenduses on eksponeeritud ajastute viimistluskihte, muuhulgas trafarettmaalingus seina. Maja esimesel korrusel erinevad toidustuudiod ja restoran, mis avatakse 15. novembril.

Üle 100-aastases tööstusarhitektuuriga hoones leiavad tööruumid mitmed Eesti kunstiorganisatsioonid, avatud on tipptasemel näituseruumid ja sajakohaline auditoorium kultuuriürituste korraldamiseks. Suures, 450 m² näitusesaalis, saab korraldada suuri väljapanekuid, nagu siiani on saanud ainult Kumus või Tallinna Kunstihoones. Kai kunstikeskus pakub inspireerivat võimalust näidata kunsti avaras, ilma postide ja muude segajateta, kõrges ruumis. Tänu unikaalsele kumerale raudbetoonist katusele, mida toetavad saledad betoontalad, on näituseruumides kuue meetri kõrgused laed. Suur katuseaken keset hoonet tekitab päikese liikumisel galeriis toredaid valgusmustreid, varustades eksponaate rohke loomuliku valgusega.

Viimasel kümnendil on Noblessneri piirkond olnud mitmete ambitsioonikate kultuuriürituste toimumiskohaks. Kai avamist tähistavad Raphaele Shirley performance ja Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali põhiprogrammi kuuluv rahvusvaheline grupinäitus ning mess. Tänaseks on toimunud esimese näituse avamine, pressituurid, performance- ja etenduskunstide programm ning tuurid uues keskuses ja Noblessneri alal laiemalt. Külastajaid ootavad ees tipptasemel rahvusvahelised näitused, väärtfilmikino, loengud, valdkondlikud koolitused ja palju muud põnevat.

 

Arhitektuur: KAOS Arhitektid, HGA

Sisearhitektuur: KAOS Arhitektid (Margit Argus, Margit Aule, Karl-Johan Jakobson, Laura Ojala, Katariina Teigar)

Tellija: Noblessneri Arendus OÜ

Ehitaja: 1Partner Ehitus

Fotograafid: Martin Dremljuga, Tõnu Tunnel

Martin Dremljuga