Peale aastakümneid tühjana seismist tegi muuseumiks muudetud Kohtla kaevanduskompleksi endine sorteerimis- ja laadimishoone läbi põhjaliku uuenduskuuri. Lisaks põnevale väljapanekule sai hoone uue funktsiooni: edaspidi algavad ja lõppevad kõik kaevanduspargi külastused selles majas.

Sisearhitektuuri ja näitusekujunduse autorid on KAOS Arhitektid (Margit Argus ja Margit Aule).

„Ekspositsiooni kontseptsiooni väljamõtlemine oli meie jaoks lihtne. Esimene käik vanasse tsehhi oli meile kui tööstuspärandi gurmaanidele muljetavaldav ja saadud ruumielamus peamine inspiratsiooniallikas. Just see põnev ruum väärib säilitamist ja esiletoomist, oli meile kohe selge,” kommenteeris Margit Aule.

„Nägime ette olemasoleva sisseseade ja ruumistruktuuri maksimaalse säilitamise. Väga efektne on juba sisenedes avanev vaade läbi õhuruumi vanadele roostes koludele, kust põlevkivi punkrist raudteevagunisse voolas. Ka eksponaadid integreerisime olemasolevatesse seadmetesse: nii jääb domineerima ruum ise, mitte lisandused,” täpsustas Margit Argus.

Ekspositsioon asub viiel korrusel ja külastaja saab infot lisaks Kohtla kaevanduspargi ajaloole ka põlevkivi ning energeetika kohta laiemalt.

1724_20150414