KAOS osales Sutemetsa kutsutud planeeringukonkursil

18.11.2021

KAOS osales Tila külas asuva Sutemetsa piirkonna kutsutud planeeringukonkursil tööga Agrihood.
Konkursi eesmärgiks oli leida 58 hektarilisele võistlusalale parim võimalik linnaehituslik lahendus, mis saaks aluseks detailplaneeringu koostamisele. Konkursile esitati 4 eriilmelist ning erineva linnaehtusliku ülesehitusega tööd.

KAOSe lahenduse eesmärgiks oli luua äärelinna uut elukvaliteeti ning vältida tüüpilisi linnaäärsete uusasumite vigu. Kui vaadata Tartu suurt pilti, on konkursiala osa Tartu linnamustrist, mis lennuvälja tõttu on siiani jäänud hoonestamata. Sõna “agri” meenutab põllumajanduse minevikku ja “hood” rõhutab lokaalsust ja kogukondlikkust. Töö Agrihood näeb ette rohelise, säästliku, õnneliku ning linnavõrguga hästi ühendatud tuleviku linnaosa, kus on kõik vajalik on olemas kohapeal.

Ligi 2000 elanikuga linnaosa kontseptsioon sai inspiratsiooni lähedal asuvast tugevast maamärgist – Raadi lennuväljast. Kui laiade lennuradade väärtus on tühjus ja lõõtsuv tuul, siis KAOSe töö mõjub justkui selle negatiivina. Ka Agrihoodi hoiab koos sama lai ruumiline telg – roheline lineaarpark.

Lahendusega soovitakse vähendada olukordi, kus kasvav linn tõrjub põllumajanduse eemale ning pakutakse välja mudel, millega saaksid põld ja uus linnaosa koos eksisteerida. Rohetelg on kui põllusalu, mille ümber kogu elu koondub. Inspiratsiooni saadi õhust vaadatud põldude mustrist. Agrihood pakub võimalust, kus uute elamuarenduste ala oleks ümbritsetud põldudega, selle asemel, et luua majade ümber asfaldivälju.

 

Korraldajad: Tartu vald ja OÜ Piibeleht Arendus
Autorid: KAOS Arhitektid (Margit Aule, Katri Mets, Kristo Põlluaas) koostöös KINO maastikuarhitektide ja T-Model teedeinseneri Kaupo Kasklaga

Tutvu töödega lähemalt siin.

KAOS Arhitektid