KAOS Arhitektid võitis Haapsalu pealinnuse rekonstrueerimise ideekonkursi

01.07.2015

Täna avalikustatud tulemustest selguvalt võitis Haapsalu piiskopilinnuse pealinnuse rekonstrueerimise ideekonkursi KAOS Arhitektide ideekavand „Salaaed”, mille autorid on Margit Argus, Margit Aule, Mart Kadarik ja Siim Karro.

Žürii otsus oli konsensuslik. „Võidutöö jäi silma oma julge ja leidliku lahenduse tõttu, mis juhatab külastaja peadpööritavatesse kõrgustesse pealinnuse loodenurgas ning võimaldab pääsu seni külastajatele suletud piirkondadesse. Esmapilgul raskesti teostatav lahendus võib osutuda põnevaks teekonnaks, mis avab seninägematud vaated nii linnusehoovile kui ka olemasolevatesse aknaavadesse paigutatud rõdudelt-vaateplatvormidelt linnale ja merele,” leiab ideekonkursi žürii lõpp-protokollis.

Kavandi autori Margit Aule sõnul on pealinnuse arhitektuurne substants väärtus, mille omapära saab kogeda just selles ruumis nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt liikudes. „Tänapäevane muuseum pakub mitte ainult pilte ja tekste, vaid kogemust kõigile meeltele.”

Margit Argus lisab: „Uus sissepääsupaviljon on tagasihoidlikult linnuse mahu sees, samas justkui piilub uudishimulikult müüri tagant. Selline mahuline lahendus lisab puuduva lüli, muutes olemasoleva ruumi funktsionaalseks tervikuks: ühendab korrused, tagab pääsu keldrisse, esimesele korrusele ja katusele. On teekonna alguseks ja lõpuks.”

Ideekonkursi eesmärk oli sõlmida ideekonkursi võitjaga tema pakutud kavandist lähtudes leping Haapsalu piiskopilinnuse rekonstrueerimisega seotud projekteerimistöödeks.

 

KAOS Arhitektid