Haapsalu linnus avab uksed keskaega

27.06.2019

Täna avatakse uuenenud Haapsalu linnus ja selles asuv keskaja muuseum. XIII sajandil rajatud piiskopilinnus on üks paremini säilinud linnuseid Eestis. Uuendustöödega on mälestis päästetud lagunemisest ja muudetud tänapäevaseks külastuskeskuseks, mis kujutab endast olulist verstaposti piirkonna turismi arengus.

Projektiga on loodud teekond linnuse müüride ääres ja sisemuses, kutsudes inimesi vaatama linnuserajatist ja maalilist Haapsalu linna kõrgemalt, kuhu tavaliselt ei satuta, ja kogema keskaegset keskkonda teiselt tasandilt. Katuseterrassidele kujundatud aiad, müüridele liibuv rada ja elegantne paviljon toovad värskust ja loovad vaheldust siseekspositsiooniga, mis on pime ja kivine.

Lisaks arhitektuurse tasakaalu leidmisele oli uuenemine üsna suur tehnoloogiline väljakutse: lahendada tuli nii sisekliima kui ka materjalidega seotud probleeme. Meil oli au anda sellesse ainulaadsesse uuendusprojekti oma panus. Täname suurepärase koostöö eest sihtasutust Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, aktsiaseltsi Restor ning ülejäänud projekti meeskonda.

Peaprojekteerija, sisearhitektuur, arhitektuur, ekspositsioonidisain: KAOS Arhitektid (Margit Argus, Margit Aule, Elo-Liina Kaivo, Laura Ojala)

Konserveerimise osa: Vana Tallinn (Elo Sova)

Ehituskonstruktsioonid: Ehitusekspertiisibüroo (Tõnu Vana, Tiit Bürkland)

Haljastus: Kristiina Hellström

Küte, ventilatsioon, vesi, kanalisatsioon: Hevac

Elekter: Edites

Valgusdisain: Marko Kuusik, Siim Porila

Graafiline identiteet: Katri Haarde (KAAK) ja Jaana Davidjants

Ekspositsiooni graafiline disain: Stuudio Stuudio

Ehitaja: Restor

Tellija: SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid